Błysk Kownackiego dał zwycięstwo. Lech Poznań - Korona Kielce 1:0

W meczu 19. kolejki Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał 1:0 Koronę Kielce. Goście postawili trudne warunki i Kolejorz zapewnił sobie zwycięstwo dopiero w końcówce.

Mylił się ten, kto sądził, że "Złocisto-krwiści" przyjadą do stolicy Wielkopolski murować dostęp do własnej bramki i czyhać na kontrataki. Goście od początku starali się przejąć inicjatywę i gdyby nie dobre interwencje Matusa Putnockiego, to po pierwszym kwadransie mogliby cieszyć się prowadzeniem.
W końcu gra się wyrównała, a następnie szala zaczęła przechylać się na stronę Kolejorza. Gospodarze coraz częściej zapuszczali się pod bramkę Korony i sprawdzali umiejętności Zbigniewa Małkowskiego.
W 27. minucie powinno być 1:0: Szymon Pawłowski wpadł w pole karne, przechytrzył dwóch obrońców i oddał mocny strzał. Małkowski poradził sobie z uderzeniem, ale piłka trafiła na głowę Marcina Robaka. Napastnikowi Lecha zabrakło szczęścia: strącona przez niego futbolówka trafiła w poprzeczkę.
Do końca pierwszej połowy przeważał Kolejorz. Blisko zdobycia gola byli m.in. Paulus Arajuuri i Szymon Pawłowski, ale ich strzałom minimalnie brakowało precyzji. Goście nie grali źle, ale im bliżej było przerwy, tym trudniej było im konstruować akcje ofensywne.
Druga połowa miała podobny przebieg do pierwszej: goście znów zaczęli odważnie i mogli prowadzić, bardzo dobrą okazję miał choćby Nabil Aankour, ale Putnocky był tego dnia o wiele lepiej dysponowany niż tydzień wcześniej w Białymstoku.
W końcu gospodarze przebudzili się i rozpoczęli ataki na bramkę Korony. Początkowo brakowało im polotu i dokładności, lechici byli jednak coraz groźniejsi i wydawało się, że bramki są tylko kwestią czasu.
Kilka dobrych okazji miał Jevtić, ale za każdym razem piłka przelatywała tuż obok bramki, lub - tak jak w 76. minucie - trafiła w poprzeczkę. Szczęścia przy uderzeniach brakowało także Pawłowskiemu, który mógłby uzbierać nawet hattricka.
Kluczowa dla losów spotkania okazała się decyzja o wprowadzeniu na boisko Dawida Kownackiego kosztem Radosława Majewskiego, a nie Marcina Robaka. To właśnie lider klasyfikacji strzelców wygrał powietrzy pojedynek, dzięki któremu Kownacki znalazł się z piłką na 16. metrze i efektownym strzałem po poprzeczkę dał Kolejorzowi zwycięskiego gola.
Goście próbowali jeszcze odpowiedzieć, ale brakowało im już chyba sił i wiary w to, że można odwrócić losy spotkania. Lech mógł wygrać wyżej: już w doliczonym czasie gry świetne okazje zmarnowali Robak i Kamil Jóźwiak.
Goście pokazali się z niezłej strony i długimi fragmentami toczyli z Lechem wyrównany bój. W tej typu meczach o końcowym wyniku często decydują jednak indywidualności i dziś takim błyskiem popisał się Kownacki.

Lech Poznań - Korona Kielce 1:0 (0:0)

Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Jan Bednarek (Nielsen 80"), Tamas Kadar - Maciej Gajos, Łukasz Trałka - Darko Jevtić, Radosław Majewski (Kownacki 71"), Szymon Pawłowski (Jóźwiak 65") - Marcin Robak

Rezerwowi: Jasmin Burić, Lasse Nielsen, Dariusz Formella, Dawid Kownacki, Maciej Wilusz, Kamil Jóźwiak, Abdul Aziz Tetteh

Korona: Zbigniew Małkowski - Vladislav Gabovs, Bartosz Rymaniak, Radek Dejmek, Rafał Grzelak - Mateusz Możdżeń, Vanja Marković, Ken Kallaste(Pylypczuk 46"), Nabil Aankour, Marcin Cebula (Przybyła 84") - Daniel Abalo (Kiełb 77")

Rezerwowi: Michal Pesković, Elhadji Diaw, Jacek Kiełb, Tomasz Zając, Charles Trafford, Siergiej Pylypczuk, Michał Przybyła

Bramki: Kownacki 81"

Kartki: Gajos 11" (żółta), Dejmek 72" (żółta), Arajuuri 89" (żółta), Jevtić 90" (żółta)

90
Złe, samolubne zachowanie Robaka przy kontrataku. Zamiast strzelać powinien podawać
90
Żółta kartka dla Jevticia
90
Mecz przedłużony o 6 minut
89
Żółta kartka dla Arajuuriego. Fin nie zagra z Cracovią i są to jego ostatnie minuty w roli piłkarza Lecha
81
Kapitalne uderzenie lewą nogą Kownackiego z linii pola karnego. Małkowski bez szans
76
Kolejna akcja Lecha zakończona strzałem Jevticia w poprzeczkę. Kluczową rolę odegrał w tej akcji Jóźwiak
68
Uderzenie lewą nogą Jevticia tuż zza linii pola karnego, piłka przeleciała tuż nad poprzeczką
65
Zmiana w Lechu. Jóźwiak za Pawłowskiego
63
Brawo Putnocky! Dobra interwencja Słowaka przy strzale Aankoura z 16. metra
62
Lech musi przeprowadzać swoje ataki z większym zdecydowaniem, inaczej trudno będzie zaskoczyć obronę Korony
60
Korona nie zremisowała od 15 spotkań. Jak będzie dzisiaj?
58
Zamieszanie pod bramką Korony, Małkowski wyszedł zbyt daleko, strzały lechitów zostały jednak zablokowane przez obrońców
58
12 025 kibiców na INEA Stadionie
57
Znów strzał Pawłowskiego, tym razem niecelny: tym razem skrzydłowy przestrzelił z 8 metrów
55
Nie ma gola dla Lecha! Szybka akcja Lecha, strzał Pawłowskiego z 16. metra i do szczęścia zabrakło mu centymetrów
54
W końcu akcja Lecha, piłka posłana w pole karne, Gajos nie trafił jednak w piłkę
45
Gajos celnie uderzył z rzutu wolnego, ale zbyt lekko, żeby zaskoczyć Małkowskiego
45
Grzelak zablokował uderzenie Kędziory. Gospodarze uważają, że pomógł sobie ręką, ale sędzia jest innego zdania
45
Pierwsza połowa przedłużona o 4 minuty
43
Możdżeniowi przy strzale z pewnością przypomniała się piękna bramka ze spotkania z Manchesterem City
43
Mocne uderzenie Możdżenia z ok. 30 metrów, pewna interwencja Putnockiego
40
Pawłowski padł po starciu z rywalem tuż przed polem karnym, ale arbiter uznał, że faulu nie było
39
Gramy
38
Trwa przerwa w grze
37
Tymczasem kibice w Kotle odpalili spore ilości rac, a dym mocno ogranicza widoczność. Przerwa w grze
36
Kolejny strzał Arajuuriego, ponownie niecelny
34
Jevtić dośrodkował w pole karne z rzutu wolnego, Arajuuri uderzał głową, ale ponad bramką
27
Pawłowski wpadł w pole karne gości, minął dwóch rywali i uderzył. Do obronionej przez Małkowskiego piłki dopadł Robak i strzałem głową trafił w poprzeczkę
26
Poprzeczka!
24
Zaczyna się zarysowywać wyraźna przewaga gospodarzy
23
Blisko gola był Pawłowski! Ciekawe zagranie z rzutu wolnego na 16. metr, Pawłowski uderzył w kierunku dalszego słupka, pomylił się minimalnie
21
Fatalne, bardzo niecelne uderzenie Kędziory z narożnika pola karnego
20
Lech na razie nie może narzucić Koronie swojego stylu
18
Całkiem nieźle wygląda płyta boiska, greenkeperom z pewnością pomogły dodatnie temperatury
17
Teraz Lech w ataku pozycyjnym
15
Blisko był Lech! Ładna akcja przed polem karnym Korony, Małkowski obronił strzał po ziemi Robaka, poradził sobie także z dobitką Jevticia
14
Dobra interwencja Arajuuriego przy dośrodkowaniu w pole karne
13
Będzie rzut rożny dla Korony
12
Dobry odbiór Majewskiego, zagranie w pole karne do Robaka, ten próbował podawać partnerowi, ale stracił piłkę
11
Żółta kartka dla Gajosa za faul w środku pola
10
Świetna, kombinacyjna akcja gości zakończona strzałem z ok. 10 metrów i świetną interwencją golkipera Lecha
10
Groźnie pod bramką Lecha, brawo Putnocky!