Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego bez asysty wojska
27 grudnia w Poznaniu odbędą się obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Marszałek Marek Woźniak zdecydował, że w uroczystościach nie weźmie udziału wojsko. W przeciwnym razie odczytany zostałby apel smoleński, na co marszałek nie chciał się zgodzić.
27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia w Warszawie odbywać się będą obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na zorganizowanej w piątek konferencji prasowej marszałek Marek Woźniak, organizator wydarzenia poinformował, że w uroczystościach nie weźmie udziału wojsko. Powód? Gdyby na obchodach pojawiła się asysta wojskowa, konieczne byłoby odczytanie apelu, w którym wspomniane są m.in. ofiary katastrofy smoleńskiej.
Przypomnijmy, że głośna dyskusja na temat "apelu smoleńskiego" w trakcie oficjalnych uroczystości państwowych, w których udział bierze wojsko, odbyła się w czerwcu. Jacek Jaśkowiak apelował do Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza (to on zlecił wspominanie ofiar ze Smoleńska podczas apelu) by odstąpił od zawołania poświęconego upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej w treści Apelu Pamięci podczas obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Ostatecznie zrezygnował z asysty wojska w trakcie uroczystości organizowanych przez miasto. Apel "smoleński" odczytano jednak 28 czerwca przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim przy ul. Kochanowskiego. Uroczystość tę organizował jednak Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.
Najpopularniejsze komentarze