Przeciętna gra i koniec serii Kolejorza. Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:1

W 18. kolejce spotkań Lotto Ekstraklasy Lech Poznań przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok, przerywając tym samym passę czterech ligowych wygranych. Kolejorz zaprezentował się znacznie poniżej oczekiwań.

Konstantin Vassiljev to w obecnym sezonie zdecydowanie najlepszy piłkarz Jagiellonii Białystok. Eksperci przewidywali, że Estończyk będzie kluczową postacią gospodarzy również w starciu z Kolejorzem. Kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem okazało się jednak, że ofensywny pomocnik zmaga się z kontuzją i Michał Probierz musiał pominąć go przy ustalaniu składu.
Od początku gra była dość żwawa, choć w poczynaniach gospodarzy można było dostrzec sporą dawkę ostrożności. W końcu uległo to zmianie, a w 16. minucie po raz pierwszy od dawna skapitulował Matus Putnocky. Słowacki golkiper Kolejorza wybiegł daleko poza własne pole karne i popełnił błąd, mijając się z piłką. To wykorzystał Karol Świderski, który dopełnił formalności i posłał futbolówkę do pustej bramki.
Bramka kiepsko podziałała na postawę gości i atrakcyjność spotkania. Lechici mieli ogromne kłopoty z konstruowaniem składnych akcji, a gospodarze nie zamierzali podejmować zbędnego ryzyka.
W końcówce pierwszej połowy golkiperzy obu ekip popisali się dobrymi interwencjami (choć Putnocky wcześniej zaliczył kilka bardzo niepewnych), ratującymi ich zespoły przed stratą bramek.
Kolejorz wyrównał po błędzie Kelemena. Z rzutu wolnego dośrodkował Darko Jevtić, a Paulus Arajuuri uderzył głową z 6. metra. Golkiper Jagiellonii złapał piłkę, ale zrobił to już za linią końcową i arbiter prawidłowo zaliczył gola. Inna sprawa, że chwilę wcześniej niesłusznie przyznał gościom stały fragment, po którym padła bramka.
Tuż przed rozpoczęciem drugiej połowy na trybuny odesłano trenera Probierza, wciąż nie mogącego pogodzić się ze stratą gola.
Kibice Kolejorza liczyli, że goście pójdą za ciosem i postarają się wyjść na prowadzenie. Nic takiego jednak się nie stało: gospodarze byli o wiele bardziej zdeterminowani i choć nie prezentowali wielkiego futbolu, to bez problemów radzili sobie z nielicznymi atakami Lecha.
W 64. minucie było 2:1. Taras Romanczuk świetnie zgrał głową piłkę w kierunku Fiodora Cernycha. Litwin nie najlepiej ją przyjął, mimo to zdołał oszukać dwóch obrońców i posłał futbolówkę do siatki. Znów nie popisał się Putnocky, który przepuścił strzał tuż przy słupku.
Około 5-7 minut trwała przerwa w grze, spowodowana gęstym dymem wydobywającym się z odpalonych przez fanów Kolejorza rac.
Nenad Bjelica starał się zmienić sytuację na boisku roszadami personalnymi. Mogło to dać świetny efekt, bo w 81. minucie Szymon Pawłowski idealnie wyłożył piłkę Marcinowi Robakowi na 6. metrze. Najskuteczniejszy piłkarz ekstraklasy nie zdołał jednak oddać celnego strzału.
Do końca spotkania Lech nie zrobił nic, co pozwoliłoby mu zasłużyć na wyrównanie. Rozmiary porażki mogły być zresztą większe: fatalny błąd Bednarka nie został jednak wykorzystany przez Przemysława Frankowskiego.
Lech zmarnował szansę awansu na podium Lotto Ekstraklasy. Bardziej martwi jednak styl porażki: rozpędzona lokomotywa nagle zwolniła i w niczym nie przypominała drużyny z poprzednich kolejek. Słabo (pomimo asysty) wypadł Jevtić, mało widoczny był Kownacki, ale najwięcej uwag można mieć do postawy Putnockiego i Bednarka. Dla stopera to drugi z kolei słabszy występ i bardzo możliwe, że za tydzień usiądzie na ławce rezerwowych.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:1 (1:1)

Jagiellonia: Marian Kelemen - Rafał Grzyb, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Taras Romanczuk, Jacek Góralski - Przemysław Frankowski, Karol Świderski (Klimala 77"), Dmytro Chomczenowski - Fiodor Cernych

Rezerwowi: Damian Węglarz - Jonatan Straus, Marek Wasiluk, Dawid Szymonowicz, Damian Szymański, Patryk Klimala, Dawid Polkowski

Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Paulus Arajuuri, Tamas Kadar - Łukasz Trałka, Maciej Gajos - Maciej Makuszewski (Jóźwiak 38"), Radosław Majewski (Pawłowski 80"), Darko Jevtić - Dawid Kownacki (Robak 69")

Rezerwowi: Jasmin Burić, Lasse Nielsen, Marcin Wasielewski, Szymon Pawłowski, Abdul Aziz Tetteh, Marcin Robak, Kamil Jóźwiak

Bramki: Świderski 17", Cernych 64" - Arajuuri 45"

Kartki: Romanczuk 33" (żółta), Świderski 36" (żółta), Kadar 50" (żółta), Arajuuri 90" (żółta)

97
Koniec spotkania. Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:1. Bramki: Świderski, Cernych - Arajuuri
90
Tymczasem błąd Bednarka, Frankowski przejął piłkę ale z ostrego kąta uderzył niecelnie
81
Powinno być 2:2! Świetnie zagrał wzdłuż bramki Pawłowski, Robak uderzał z kilku metrów, ale obrońcy zdołali zablokować piłkę
80
Zmiana w Lechu. Pawłowski za Majewskiego
79
Wkrótce na boisku pojawi się powracający po kontuzji Pawłowski
78
Było blisko! Świetna akcja Majewskiego i mocne uderzenie z 14. metra, kapitalna interwencja Kelemena
69
Zmiana w Lechu. Robak za Kownackiego. Czy to oznacza rzut karny dla Lecha w dzisiejszym meczu?
64
Rut wolny w głębi pola, długa piłka w pole karne, tam trafiła ona do Cernycha, który pomimo asysty dwóch obrońców "wcisnął" piłkę do bramki obok Putnockiego
55
Piękny wąs wciąż na twarzy Radosława Majewskiego: pomocnik uznał, że przynosi on mu szczęście
46
Bramkę dla Lecha zdobył oczywiście Arajuuri a nie Kownacki. Nie zmiania to faktu, ze fatalny błąd popełnił Kelemen
46
Rozpoczęła się druga połowa. Oba zespoły bez zmian. Tymczasem Michał Probierz za dyskusje odesłany na trybuny
45
Koniec pierwszej połowy. Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 1:1. Bramki: Świderski, Arajuuri
45
Zagranie Jevticia z rzutu wolnego, Kownacki uderzył z 6. metra głową, a Kelemen złapał piłkę już za linią bramkową
45
Bramka dla Lecha! Kownacki!
45
Uderzenie Świderskiego z kilkudziesięciu metrów. Celne, ale nie mogło ono zaskoczyć Putnockiego
44
Brakuje impetu i zdecydowania w akcjach Lecha. Nenad Bjelica będzie miał swoim piłkarzom sporo do powiedzenia
42
Brawo Putnocky! Świetne interwencja golkipera Lecha przy mocnym strzale Świderskiego z kilkunastu metrów
40
Było blisko! Dośrodkowanie w pole karne Jagiellonii, strzał z bliskiej odległości i świetna interwencja Kelemema. Uderzał Trałka
38
Zmiana w Lechu: Makuszewski schodzi, za niego Jóźwiak
38
Świderski świetnie opanował piłkę na 16. metrze, ale jego strzał okazał się bardzo niecelny
36
Kolejna żółta kartka, tym razem dla Karola Świderskiego. Piłkarz gospodarzy faulował Bednarka