Lokomotywa na najwyższych obrotach! Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:3

W meczu 17. kolejki Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na wyjeździe 3:0 Zagłębie Lubin. Kolejorz po raz kolejny zagrał bardzo dobrze i nie dał rywalowi żadnych szans.

Trener Nenad Bjelica po raz kolejny postawił na tę samą jedenastkę i znów się nie zawiódł. Goście od początku dyktowali przebieg boiskowych wydarzeń i już w 5. minucie prowadzili 1:0. Autorem gola okazał się Paulus Arajuuri, który strzałem z bliskiej odległości dobił sparowane przez golkipera gospodarzy uderzenie Darko Jevticia.
Lech sprawiał wrażenie zespołu mogącego wszystko: choć na bramkę Zagłębia nie sunęły huraganowe ataki, to w poczynaniach gości było mnóstwo pewności siebie. Na gospodarzy działało to paraliżująco: piłkarze Piotra Stokowca nie byli w stanie stworzyć składnej akcji, a co dopiero realnie zagrozić bramce Matusa Putnockiego.
Przy drugiej bramce znów błysnął Jevtić: Szwajcar dośrodkowywał w pole karne, lotu piłki nie przeciął żaden z jego partnerów, ale ruch Dawida Kownackiego na tyle zmylił Konrada Forenca, że golkiper Zagłębia wpuścił futbolówkę do bramki.
Dwubramkowa przewaga pozwoliła Lechowi ustawić szczelne szyki obronne i czyhać na okazje do kontrataków. Po jednym z nich było już 3:0 dla Kolejorza: Jevtić fenomenalnie dośrodkował na długi słupek, a Kownacki jak na napastnika przystało wykończył akcję strzałem głową.
Do końca pierwszej połowy Lech spisywał się wręcz bezbłędnie.
Po zmianie stron Kolejorz oddał inicjatywę Zagłębiu. Gospodarze atakowali częściej i groźniej niż w pierwszej połowie, wciąż brakowało im jednak precyzji.
Z każdą kolejną minutą akcje Zagłębia były (nieznacznie) groźniejsze, kiedy jednak udało im się już oddać strzał, to nie były one żadnym problemem dla dobrze dysponowanego Putnockiego.
Tymczasem goście co jakiś czas wypuszczali się pod bramkę rywal i niemal za każdym razem stawiali Konrada Forenca przed trudnym zadaniem. Golkiper Zagłębia prezentował się znacznie lepiej niż w pierwszych 45 minutach i ratował swój zespół przy strzałach Macieja Gajosa czy Darko Jevticia.
"Ta bramka jest zaklęta" - tak zapewne pomyślało wielu kibiców Kolejorza w 78. minucie. Putnocki obronił wówczas rzut karny, podyktowany po faulu Jana Bednarka.
Do końca meczu Lechici grali bardzo bezpiecznie, skupiając się wyłącznie na kontratakach. Dwie niezłe okazje miał Robak, ale górą był Forenc. Gospodarze natomiast, choć próbowali, to nie zdołali honorowej bramki.
Lech jest w wysokiej formie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Piłkarze trenera Bjelicy grają zdecydowanie, są zdyscyplinowani w obronie, a po zdobyciu gola nie chowają się za gardą, tylko dążą do powiększenia prowadzenia. Czwarte kolejne zwycięstwo z zachowaniem czystego konta musi napawać kibiców Kolejorza optymizmem: Lokomotywa nabrała prędkości i bardzo trudno będzie ją zatrzymać.

Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:3 (0:3)

Zagłębie: Konrad Forenc - Aleksandar Todorovski, Lubomir Guldan, Jarosław Jach, Dorde Cotra - Arkadiusz Woźniak (Janus 73"), Jarosław Kubicki, Łukasz Piątek, Łukasz Janoszka - Michal Papadopulos (Buksa 63"), Martin Nespor (Jagiełło 69")

Rezerwowi: Martin Polacek, Adam Buksa, Filip Jagiełło, Krzysztof Janus, Adrian Rakowski, Jakub Tosik, Jan Vlasko

Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri (Nielsen 46"), Jan Bednarek, Tamas Kadar - Łukasz Trałka, Maciej Gajos - Maciej Makuszewski, Radosław Majewski (Tetteh 63"), Darko Jevtić - Dawid Kownacki

Rezerwowi: Jasmin Burić, Lasse Nielsen, Maciej Wilusz, Dariusz Dudka, Abdul Aziz Tetteh, Kamil Jóźwiak, Marcin Robak

Bramki: Arajuuri 5", Jevtić 22", Kownacki 32"

Kartki: Kubicki 24" (żółta), Cotra 39" (żółta), Janoszka 72" (żółta), Bednarek 81" (żółta), Buksa 90" (żółta),

90
Koniec meczu. Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:3. Bramki: Arajuuri, Kownacki, Jevtić
85
Zagłębie próbuje, czasem udaje się mu skonstruować dobrą akcję, ale strzałom brakuje mocy i/lub precyzji
82
Buksa celnie strzelał głową, dobra interwencja Putnockiego
80
Zaklęta jest bramka Lecha. Kolejny mecz bez straty gola?
68
Zagłębie nie jest w stanie skrzywdzić Kolejorza. Gospodarze stracili już chyba wiarę w odwrócenie losów spotkania
61
Mogło być 4:0! Zagranie Majewskiego z rzutu wolnego, strzał głową Kownackiego i z trudem broni Forenc
55
Zagłębie zaczyna się rozpędzać, coraz częściej piłka jest w okolicy pola karnego Lecha
54
Niezła akcja Zagłębia, strzał Głową Nespora zablokowany przez Kędziorę
53
Lech cofnął się i czyha na okazje do kontrataku
51
Groźna akcja Zagłębia, Woźniak płasko zagrał do Papadopoulosa, strzał Czecha zablokowany przez Bednarka
47
Wkrótce przekonamy się czy Piotr Stokowiec okazał się w przerwie mistrzem motywacji
46
Rozpoczęła się druga połowa. W Lechu Nielsen zastąpił Arajuuriego. Zagłębie bez zmian
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Zagłębie Lubin - Lech Poznań 0:3. Bramki: Arajuuri, Jevtić, Kownacki
45
Znów kontra Lecha, Kownacki dobrze wypatrzył Jevticia, ten pociągnął i odegrał Kownasiowi, ale niecelnie
45
Pierwsza połowa potrwa jeszcze trzy minuty
45
kolejny kontratak Lecha, Kownacki sunął na bramkę Zagłębia i zdecydował się na strzał, górą jednak Forenc
43
Kędziora ucierpiał w starciu z rywalem, ale już wszytko jest w porządku
41
Świetne zagranie Kędziory do Makuszewskiego, strzał głową tego ostatniego minimalnie minął słupek
41
Z powodu kontuzji z boiska będzie musiał zejść Paulus Arajuuri
39
Żółta kartka dla Cotry za dyskusje z arbitrem
38
Nie widać na razie żadnej nadziei dla Zagłębia. Świetnie zorganizowany jest Lech
36
Świetnie gra Lech, a Jevtić rozgrywa prawdziwy koncert
35
Niecelny strzał Janoszki na bramkę Lecha
32
Świetny kontratak Lecha, Jevtić zagrał fenomenalną na długi słupek, a Kownacki idealnie nabiegł na piłkę i strzałem głową zamknął akcję
28
Zagranie w pole karne Lecha z rzutu wolnego, gospodarze nie byli jednak w stanie oddać strzału
26
"2:0 to najgorszy wynik" powiedział kiedyś Czesław Michniewicz. Oby piłkarze Lecha o tym pamiętali
24
Żółta kartka dla Kubickiego za faul na Majewskim
23
Nie popisała się obrona Zagłębia, która zgubiła krycie Kownackiego. Lepiej mógł zachować się też Forenc
22
Piłka po rzucie rożnym wróciła pod nogi Jevticia, ten zagrał piłkę w światło bramki, Kownacki nie zdołał jej dotknąć, ale swoim ruchem zmylił bramkarza