Reklama
Reklama

Stary Poznań Główny: wojewoda nie zgadza się na wizję TriGranitu

Tak miał wyglądać stary Poznań Główny - projekt miał być realizowany we współpracy z TriGranitem

Już w październiku pisaliśmy, że PKP nie chce kontynuować współpracy z firmą TriGranit, w ramach której przebudowany miał zostać stary dworzec Poznań Główny. TriGranit poinformował wówczas, że już w czerwcu złożył u wojewody wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla inwestycji. Wojewoda ostatecznie odmówił wydania decyzji.

Gdy w październiku pisaliśmy, że PKP rezygnują ze współpracy z TriGranitem przy przebudowie starego Poznania Głównego, prywatny inwestor wyjaśniał, że już w czerwcu wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej. - Nie ukrywamy, że zaskakujące i rozczarowujące dla nas jest to, że PKP nagle zmienia strategię - mówił Krzysztof Korzeniak z firmy TriGranit. - Prowadziliśmy rozmowy 1,5 roku, wypracowaliśmy wizję tego jak ma wyglądać ten teren. W czerwcu wystąpiliśmy z wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej - dodał.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Dziś wojewoda informuje, że odmówił wydania decyzji dla tej inwestycji. - Dworzec musi pełnić funkcję dworca, a funkcja komercyjna może mieć tylko charakter dodatkowy. Źle jest, gdy to dworzec jest dodatkiem do obiektów komercyjnych, a na dziś tak to wygląda w Poznaniu. Moja zgoda będzie tylko wtedy, gdy w grę będzie wchodziło polepszenie warunków dla pasażerów - tłumaczy Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski i wskazuje, że zgodnie z koncepcją TriGranitu na obsługę pasażerską miało tu być przeznaczone jedynie 7,5% powierzchni obiektu.

W uzasadnieniu wojewoda podkreśla, że inwestycja zakładająca powstanie m.in. biur nie może być uznana za inwestycję celu publicznego - nie jest bowiem dostępna dla ogółu obywateli. Wojewoda równocześnie powołał zespół, który ma wypracować korzystne rozwiązania dla pasażerów. - Zespół ma zająć się sprawą dworca kolejowego oraz spojrzeć szerzej, czyli na cały poznański węzeł kolejowy. Liczę na ścisłą współpracę z władzami PKP, które podjęły już decyzję o tym, by realizować inwestycję na poznańskim dworcu w inny sposób niż do tej pory było to zaplanowane - tłumaczy.

Już w październiku Michał Beim z zarządu PKP zapowiadał, że kolejarze liczą na dofinansowanie z Komisji Europejskiej na przeprowadzenie remontów dworców, nie tylko poznańskiego. Wiadomo, że w starym budynku dworca znaleźć się mają nowoczesne przestrzenie dla pasażerów - z kasami, poczekalnią i punktem obsługi. To na parterze. Na poziomie +1 mają natomiast mieścić się biura spółek kolejowych. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro