Reklama
Reklama

Pociągi Feniks po modernizacji w Cegielskim: "nowa jakość na polskim rynku"

EN 57 (Feniks) po modernizacji  | fot. materiały prasowe
EN 57 (Feniks) po modernizacji | fot. materiały prasowe

W środę w Poznaniu zaprezentowano zmodernizowany Elektryczny Zespół Trakcyjny serii EN57 Feniks. - Feniks stanowi zupełnie nową jakość na polskim rynku kolejowym pod względem wprowadzonych rozwiązań technicznych i wizualnych - informuje Polski Tabor Szynowy.

W zakładach H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych odbywa się modernizacja 20 pociągów EN57. 10 z nich już niedługo będzie gotowych do eksploatacji. - Będą wymagały jedynie ewentualnego dostosowania do potrzeb finalnego użytkownika. Prototyp Feniksa przejechał bezawaryjnie ponad 4 tysiące km, a jego eksploatacja pomiędzy remontami generalnymi zakłada przebieg na poziomie około 3,5 miliona kilometrów. Feniks stanowi zupełnie nową jakość na polskim rynku kolejowym pod względem wprowadzonych rozwiązań technicznych i wizualnych - informuje Polski Tabor Szynowy.

Prezes PTS wyjaśnia, że zespoły EN57 zyskały nazwę handlową "Feniks" w nawiązaniu do feniksa odradzającego się z popiołów. - Naszym celem było sprostanie oczekiwaniom przewoźników, użytkujących obecne składy EN57 i dostosowanie pojazdów tego typu do rosnących wymagań podróżnych, zachowując przy tym najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa eksploatowanych jednostek - mówi Marcin Guryniuk.

Nie wiadomo jeszcze jacy przewoźnicy zdecydują się na zakup zmodernizowanych składów. Zdaniem inwestorów, utrzymanie wyremontowanego taboru jest tańsze niż nowych pociągów - m.in. przez to, że nie trzeba przygotowywać dla nich nowej bazy serwisowej. Co więcej, pociągi będą dostępne prawie od ręki - wystarczy przeprowadzić prace związane z dostosowaniem składów do wymagań zamawiającego przewoźnika. - Zmodernizowane składy mogą służyć pasażerom jeszcze kolejnych 30 lat.

Prace zlecone przez Polski Tabor Szynowy przeprowadzane są w poznańskich zakładach H. Cegielski. Pociągi mają m.in. klimatyzację, monitoring, zintegrowany system informacji pasażerskiej, udogodnienia dla matek z dziećmi i osób niepełnosprawnych, a także gniazdka elektryczne przy fotelach. Składy są wygłuszone, a siedzenia przygotowano we współpracy z ortopedami. Pojazdy dedykowane są przewoźnikom regionalnym i aglomeracyjnym. Składy mogą się poruszać z prędkością do 120 km/h.

Zadaniem Polskiego Taboru Szynowego, zleceniodawcy modernizacji, jest przyspieszenie wprowadzania na polski rynek nowoczesnego taboru kolejowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.53 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro