Wiosną do USA bez wiz? Tak zapowiadał Trump, ale...
Podczas spotkania z amerykańską Polonią Donald Trump zapowiedział zniesienie wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych już w pierwszych tygodniach po objęciu urzędu. Czy prezydent elekt zrealizuje swoją obietnicę?
- Powiedziałem mu, że sprawa ciągnie się od wielu lat i dopominanie się o to jest dla nas żenujące, ale od 2004 roku staramy się o zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem: będziemy trzymać pana za słowo - portal money.pl przypomniał wypowiedź udzielonej PAP przez prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Franka Spula.
Problem w tym, że decyzje dotyczące ruchu bezwizowego leżą na skraju kompetencji prezydenta, a ostateczną decyzję podejmuje Kongres. Ponadto Polska wciąż znajduje się na tzw. czarnej liście: nasi obywatele bardzo często przekraczają wyznaczony czas pobytu, wciąż zbyt wysoki jest także współczynnik odrzuconych wniosków wizowych.
- Jedyne, co może zrobić prezydent, to podjąć inicjatywę legislacyjną w tej sprawie, próbować przekonać Kongres, że Polska powinna zostać usunięta z czarnej listy, na przykład dlatego, że jest wyjątkowo ważnym sojusznikiem, członkiem NATO. Tak czy inaczej, na koniec musiałaby nastąpić decyzja Kongresu - powiedział w rozmowie z money.pl prof. Wojciech Bieńkowski z Uczelni Łazarskiego. Eksperci podkreślają także słabe wsparcie dla Polonii ze strony polskiego MSZ.
Spośród niespełna 320 milionów obywateli USA polskie pochodzenie ma ok. 9,2 milionów, co oznacza ósmą pod względem wielkości grupę etniczną w tym kraju. Z drugiej strony tylko ok. 600 tys. z nich mówi w domu w naszym ojczystym języku.
Polacy to spora siła ekonomiczna, z którą rząd USA powinien się liczyć: mediana rocznego dochodu na gospodarstwo domowe w przypadku Polonii to 68,8 tys. USD. Lepsi są tylko Azjaci i Rosjanie (ok. 77,3 tys. USD), a dla całej populacji mediana wynosi 55,7 tys. USD.
Najpopularniejsze komentarze