Reklama
Reklama

Ma być łatwiej o mieszkanie komunalne: "reguły są bardziej sprawiedliwe"

Mieszkania komunalne przy ul. Podolańskiej | fot. Elżbieta Skowron / archiwum
Mieszkania komunalne przy ul. Podolańskiej | fot. Elżbieta Skowron / archiwum

Zmieniły się zasady wynajmowania mieszkań komunalnych w naszym mieście. Pod uwagę brane będzie kryterium dochodowe. Według władz Poznania zmiany sprawiły, że nowe reguły są bardziej sprawiedliwe, dzięki czemu prawo najmu miejskiego mieszkania w 2017 roku otrzyma blisko 300 osób.

Od 2017 roku o wynajęcie mieszkania komunalnego będą mogły się ubiegać osoby spełniające kryterium dochodowe. - Dotychczasowe kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oznaczało, że na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym przypadało do 5 m2 powierzchni pokoi lub do 10 m2 w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Ten system wykluczał z ubiegania się o prawo do najmu wiele osób - informują władze Poznania.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


Kryterium dochodowe w przypadku ubiegania się o najem lokalu socjalnego wynosi 1100 złotych i 56 groszy na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego oraz 1540 złotych i 79 groszy na osobę dla osób mieszkających samotnie. Jeśli ubiegamy się o najem lokalu mieszkalnego kryterium dochodowe wynosi 1540 złotych i 79 groszy na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego oraz 1981 złotych i 1 grosz dla osób mieszkających samotnie. - Dochód badany jest w okresie 12 miesięcy poprzedzających rok ustalenia projektu listy osób uprawnionych.

W 2017 roku prawo najmu mieszkania od miasta dostanie 290 osób. Ocena wniosku odbywa się na zasadzie kwalifikacji punktowej. - W ocenie punktowej premiowane są m.in.: osoby długotrwale zamieszkujące w Poznaniu, po 70 roku życia, bezdomni, wychowankowie pieczy zastępczej nie mający możliwości powrotu do domu rodzinnego, osoby dotknięte przemocą w rodzinie, osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym, osoby samotnie wychowujące dziecko - wymieniają urzędnicy. Ale otrzymać można też punkty ujemne np. za zaleganie z czynszem czy zakłócanie miru domowego.

Kto jako pierwszy może liczyć na mieszkanie? Są to m.in. osoby usamodzielniające się np. z domów dziecka, osoby bezdomne od lat mieszkające w schroniskach, a także osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro