Obornicka w Poznaniu i Suchym Lesie: "inny świat". Chcą przebudowy
Mieszkańcy poznańskiego odcinka ulicy Obornickiej mają dosyć. Rada Osiedla Podolany przygotowała spot, w którym doskonale widać jak bardzo odcinek poznański różni się od sucholeskiego. Proszą prezydenta o pomoc, ale jak przyznają - do tej pory nie usłyszeli żadnej deklaracji.
Na początku października pisaliśmy o fatalnym stanie ulicy Obornickiej na odcinku między wiaduktem Narutowicza i rondem Obornickim. Mieszkańcy skarżą się, że w trasie są ogromne dziury, a droga jest wiecznie zakorkowana. Ale nie są to jedyne problemy.
Rada Osiedla Podolany przygotowała krótki spot, w którym porównano wygląd ulicy Obornickiej w Poznaniu i Suchym Lesie. Niestety stolica Wielkopolski wypada bardzo źle w zestawieniu z podpoznańską miejscowością. W Poznaniu przy Obornickiej nie ma nawet chodników, a przystanki autobusowe to jedna wielka kałuża. Dzieci chodzą do szkoły wydeptaną ścieżką przy ruchliwej ulicy. W Suchym Lesie natomiast przy ulicy wybudowano drogę serwisową, po której można chodzić czy jeździć rowerem. Są też bezpieczna przejścia dla pieszych. - Panie prezydencie, zmiany na Obornickiej w Poznaniu są konieczne - słyszymy w spocie.
Nagranie pokazano w czwartek Jackowi Jaśkowiakowi podczas spotkania na Podolanach. - Niestety usłyszeliśmy to, co słyszymy od dawna, a więc, że miasto nie ma pieniędzy na przebudowę - mówi Elżbieta Sobkowiak z Zarządu Osiedla Podolany. - Nie uzyskaliśmy żadnej wiążącej deklaracji w sprawie inwestycji - dodaje.
Ale mieszkańcy nie zamierzają się poddawać. - Jako rada osiedla dysponujemy niewielkim budżetem. Przebudowa ulicy Obornickiej może natomiast kosztować ponad 180 milionów złotych. Projekt jest gotowy od kilku lat. W 2011 roku był konsultowany z mieszkańcami. Można go zaktualizować, ale nie trzeba go przygotowywać od początku. Tymczasem okazuje się, że przez tych kilka lat miasto nawet nie uregulowało kwestii związanych z własnością gruntów, na których miałaby być prowadzona inwestycja - podkreśla Sobkowiak. Projekt dostępny jest TUTAJ (wystarczy wyszukać sierpień 2011 roku).
W 2011 roku informowano, że "projektowanie zostało zakończone, ale w aktualnej Wieloletniej Prognozie Finansowej nie zostały uwzględnione środki finansowe na realizację inwestycji". Niestety dziś sytuacja wygląda bardzo podobnie. - Zarząd Dróg Miejskich wystąpił do Urzędu Miasta o ujęcie środków na przebudowę ulicy Obornickiej w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2021-2024. Dalsze działania będą uzależnione od przyznanych przez miasto środków finansowych - mówiła nam w październiku Agata Kaniewska z ZDM.
Najpopularniejsze komentarze