Reklama

Na budowie obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego znaleziono skarby!

fot. GDDKiA w Poznaniu
fot. GDDKiA w Poznaniu

Blisko 14 hektarów terenu przebadano w ramach badań archeologicznych związanych z budową drugiego etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu trasy S11. Znaleziono tu m.in. monety z czasów Wespazjana. Odkryto też 165 grobów popielnicowych.

W 2017 roku mają się zakończyć prace związane z budową II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu trasy S11. W ramach inwestycji powstaje 12,8 km drogi ekspresowej, jeden węzeł drogowy, 15 obiektów inżynierskich, sieć dróg poprzecznych i dojazdowych, oświetlenie, odwodnienie, ogrodzenie, pojawi się także zabezpieczenie akustyczne oraz nowa zieleń. Prace pochłoną około 280 mln złotych.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Prace drogowe poprzedzały badania archeologiczne, które objęły teren 14 hektarów. Badania miały miejsce na 26 stanowiskach. - Na większości przeważała funkcja osadnicza. Odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie piece i paleniska. Najcenniejsze znaleziska wiążą się z cmentarzyskiem ciałopalnym w miejscowości Wtórek. Odkryto tam 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie grobów stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia, metalowe (żelazne i brązowe) szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne - wyjaśnia Krzysztof Borkowski z GDDKiA w Poznaniu.

We Wtórku znaleziono także dwa skarby. Pierwszy z nich to 39 denarów rzymskich z I i II wieku. - Drugi ze skarbów odkryto około 30 metrów od pierwszego. Składa się z 67 monet - dodaje. Prawdopodobnie monety ukryto niezależnie od siebie - na pierwszych są ślady ognia, a na drugich nie. - Podczas wstępnej konserwacji udało się rozpoznać emisje monet z czasów: Wespazjana (8 szt.), Trajana (5 szt.), Hadriana (15 szt.), Antoninusa Piusa (27 szt. - w tym 14 szt. wybitych dla żony cesarza - Faustyny Starszej), Marka Aureliusza - 19 szt. (w tym 12 dla żony cesarza - Faustyny Młodszej), Lucjusza Werusa (2 szt.) oraz Kommodusa (13 szt.). Tak więc okres emisji zawiera się pomiędzy początkiem panowania Wespazjana (69 r. n.e.) a końcem panowania Kommodusa (192 r. n.e.) - kończy.

Obecnie opracowywane są wyniki badań prowadzonych na trasie przyszłej obwodnicy Ostrowa Wlkp.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro