Reklama
Reklama

Poznań: mniej lekarzy w karetkach. "Pogotowie zaczyna działać jak taksówka"

Do naszej redakcji docierają informacje od zaniepokojonych mieszkańców o mniejszej liczbie lekarzy jeżdżących w karetkach pogotowia. - Poznaniacy nie mają pojęcia, że pozbawiono ich pomocy - pisze czytelnik. Pogotowie zapewnia, że ratownicy współpracują z lekarzami i poznaniacy mogą spać spokojnie.

Od początku października w karetkach pogotowia poruszających się po Poznaniu pracuje mniej lekarzy. - Tylko w 4 karetkach są lekarze. Pozostałe zespoły są dwuosobowe i składają się tylko z ratowników. Ratownicy w Polsce nie mają pełnych uprawnień, nie mogą wykonywać niektórych procedur, podawać leków, wypisywać aktów zgonu itd. Pogotowie zaczyna działać jak taksówka na trasie dom pacjenta - szpital - pisze czytelnik. - SOR-y pękają w szwach. Kilka dni temu do jednego pacjenta przyjechały aż 3 karetki z ratownikami, zamiast jednej z lekarzem. Pacjent zmarł. Poznaniacy nie mają pojęcia, że pozbawiono ich pomocy - dodaje.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Do tej pory wśród zespołów ratunkowych w Poznaniu można było wyróżnić 16 podstawowych i 7 specjalistycznych. Od października specjalistyczne są tylko 4, ale podstawowych jest 20. To właśnie w karetkach specjalistycznych jeżdżą lekarze. - Najważniejsze nie jest to, czy w karetce będzie siedział lekarz tylko czy ta karetka będzie mogła przedrzeć się przez miasto i dojechać do pacjenta - mówi Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa.

Nowy zespół ratowniczy ma ułatwić dojazd do pacjenta. Karetka obsługuje przede wszystkim Stare Miasto, bo tam statystycznie wezwań jest najwięcej. - Nie można mówić o tym, że ratownicy zastąpią lekarzy czy lekarze zastąpią ratowników. System ma współpracować. Jest miejsce dla jednych i dla drugich - tłumaczy Robert Judek, rzecznik pogotowia ratunkowego w Poznaniu.

Każdego dnia poznańskie pogotowie odbiera około 500 telefonów w sprawie interwencji. Liczba dziennych wyjazdów karetek sięga 250. - Może byłoby lepiej gdyby w każdej karetce był lekarz, ale ich liczba jest ograniczona. Dajmy im szansę leczenia w jednostkach szpitalnych - mówi Waldemar Witkowski, radny sejmiku.

Obecnie w Poznaniu funkcjonują 24 zespoły medyczne. Łącznie ma ich być 30.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro