Reklama
Reklama

Ponad 5 mld złotych dla Kulczyków: sprzedali akcje w firmie piwowarskiej

Kompania Piwowarska | fot. wikimedia
Kompania Piwowarska | fot. wikimedia

W poniedziałek doszło do oficjalnego przejęcia firmy piwowarskiej SABMiller przez innego giganta piwowarskiego - AB InBev. Swoje udziały w tej pierwszej miała spółka Kulczyk Investments. Dominika i Sebastian Kulczyk sprzedali swój pakiet akcji za ponad 5 miliardów złotych. W tle ważą się losy Kompanii Piwowarskiej.

SABMiller to koncern, do którego należy m.in. Kompania Piwowarska. Jak informuje Forbes, w poniedziałek doszło do przejęcia SABMiller przez innego giganta z branży piwnej - firmę Anheuser-Busch InBev. Transakcja opiewała na 79 miliardów funtów, a więc około 400 miliardów złotych.

Swój pakiet akcji w koncernie SABMiller posiadała spółka Kulczyk Investments należąca do rodzeństwa Kulczyków. Jak informuje Forbes, Dominika i Sebastian Kulczyk otrzymali za swoje akcje ponad 5 miliardów złotych. Wcześniej, w kwietniu tego roku, Kulczykowie sprzedali pierwszy pakiet akcji za ponad 5,5 mld złotych. To koniec inwestycji w rynek piwowarski Kulczyk Investments. Przed sprzedażą pakietów to akcje SABMiller należały do najważniejszych składników majątku spółki Kulczyków.

Po przejęciu przez AB InBev koncernu SABMiller firma jest obecnie największym producentem piwa na świecie i będzie produkować rocznie 540 milionów hektolitrów piwa (co 4 piwo na świecie). Jakie to marki? M.in. Budweiser, Corona, Becks czy Leffe. Dzięki przejęciu SABMiller są to również Grolsch, a w Polsce (z Kompanii Piwowarskiej) także Lech, Wojak czy Tyskie.

Nie ustają głosy, że właściciela zmieni teraz Kompania Piwowarska, która wchodziła w skład koncernu SABMiller. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że zainteresowany jej przejęciem jest Maspex Wadowice. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro