Reklama

Polski gigant z branży spożywczej przejmie Kompanię Piwowarską?

fot. wikimedia
fot. wikimedia

Nie ustają spekulacje o sprzedaży wschodnioeuropejskich aktywów koncernu SABMiller, do których należy między innymi Kompania Piwowarska. Puls Biznesu poinformował, że do gry wchodzi Maspex - polski gigant z branży spożywczej.

O planach przejęcia koncernu SABMiller przez Anheuser-Busch InBev pisaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Wydawało się, że w ramach transakcji AB InBev przejmie też polskie aktywa koncernu czyli Kompanię Piwowarską, ale kilka miesięcy temu okazało się, że przeciwne takiej fuzji są europejskie instytucje antymonopolowe. Podjęto więc decyzję, że aktywa koncernu w Polsce, ale również Czechach, Rumunii i na Węgrzech zostaną wyłączone z nowego koncernu i trafią na sprzedaż.

Od kilku tygodni trwają spekulacje na temat potencjalnego kupca. Jakiś czas temu Forbes wyliczał, że zainteresowani mają być między innymi Japończycy, do których należy popularna marka Asahi. Zainteresowanie potwierdza też China Resources, producent najpopularnijeszego piwa na świecie Snow. Wśród innych zainteresowanych wymieniano też koncerny Advent International, KKR, BC Partners, CVC, Mid Europa Partners i Jacobs Holding oraz... Kulczyk Investments zarządzany przez Sebastiana Kulczyka.

W poniedziałek Puls Biznesu poinformował, że wejść na rynek piwa chciałaby firma Maspex z Wadowic. Maspex to polski gigant, który znany jest z wielu przejęć w branży spożywczej. W tej chwili firma jest liderem na rynku m.in. makaronów, soków i dżemów - Maspex szuka inwestora finansowego, z którym mógłby wystartować w procesie sprzedaży aktywów SABMillera - mówi informator Pulsu Biznesu, a kolejny dodaje -Wadowicki koncern prowadzi rozmowy w tej sprawie od trzech miesięcy.

Z informacji PB wynika, że Maspex zainteresowany jest przede wszystkimi polskimi aktywami koncernu. SABMiller chciałby prawdopodobnie sprzedać wszystkie aktywa w ramach jednej transakcji, choć pojawiają się też informacje o sprzedaży w częściach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
31.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro