Reklama
Reklama

Reforma oświaty - najwięcej emocji budzi likwidacja gimnazjów

Minister edukacji przedstawia reformę oświaty. Wiadomo, że od przyszłego roku znikną gimnazja, wróci osiem klas podstawówki. Tylko w Poznaniu reforma dotknie ponad stu szkół.

Najbardziej odczują je obecni szóstoklasiści. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletniej podstawówki. Dlatego uczniowie, którzy właśnie kończą szóstą klasę, za rok pójdą do siódmej. Ręce opadają. Jest bardzo mało czasu, bo jest już początek nowego roku szkolnego i przy tego typu zmianach podaje się informacje o kolejnym nowym rokiem szkolnym, przed tym nowym rokiem szkolnym. Tak, że jesteśmy w takim punkcie wielkiej niewiadomej - komentuje Katarzyna Kretkowska, radna Zjednoczonej Lewicy.

Zmiany budzą kontrowersje wśród rodziców i nauczycieli. Ci ostatni obawiają się utraty pracy. Mniejsze pieniądze na płace nauczycieli oraz na fundusz socjalny dla nauczycieli są już w projekcie przyszłorocznego budżetu i to jest dokument państwowy - mówi Jacek Leśny, Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Niektórzy pedagodzy przekonują, że powrót do ośmioletniej podstawówki sam w sobie jest dobrym pomysłem. Co nie znaczy, że gimnazja były złe. Ale jednak podział na dwie szkoły w cyklu 6 i 3-letnim stanowiło pewnego rodzaju rozbicie - mówi Ewa Frąckowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40.

Także władze miasta liczą koszty. Ministerstwo dało im tylko cztery miesiące na wyznaczenie nowych obwodów szkół. Na pewno będziemy zmieniać obwody, bo niektóre szkoły z tymi obwodami, które teraz mają po prostu jako ośmioklasowe się w danym budynku nie zmieszczą - mówi Hanna Janowicz, Wydział Oświaty Urzędu Miasta.

Politycy PiS przekonują, że reforma to realizacja obietnicy wyborczej, która będzie korzystna dla uczniów. Wydaje mi się, że to rodzice, społeczeństwo, suweren, czyli naród dokonujący wyboru tak a nie inaczej zdecydował - mówi Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.

Jeśli reforma faktycznie wejdzie w życie dzisiejsi szóstoklasiści za rok pójdą już nie do gimnazjum, tylko do siódmej klasy wydłużonej podstawówki, która docelowo ma znowu liczyć osiem klas. Potem będzie czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro