Prezes Nextbike Polska: "Walczymy ze zmianą pokoleniową mentalności, żeby zaakcentować rower właśnie jako środek transportu"
Rowery miejskie od kilku lat podbijają polskie miasta. Również poznański system rowerów miejskich dynamicznie się rozwija i notuje kolejne rekordy wypożyczeń. O roli rowerów miejskich mówił na konferencji EkoTransport prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz.
Rowery miejskie pojawiły się na poznańskich ulicach w 2012 roku. Początkowo system liczył zaledwie siedem stacji, ale w kolejnych latach był rozbudowany. Dziś do dyspozycji rowerzystów jest 61 stacji i ponad 700 rowerów, a to nie koniec rozbudowy. Podobnie wygląda sytuacja w innych polskich miastach, gdzie rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością - Coraz bardziej przykładamy wagę do tego, żeby z czegoś korzystać, a nie to posiadać na własność. Wszystkie ekspertyzy pokazują, że ten trend będzie się rozwijał. Ostatni okres spowodował, że pragnęliśmy bardzo mocno łaknąć posiadania. Przez to samochód stał się takim elementem luksusu społecznego. Nic dziwnego, że jeszcze do niedawna rower był kojarzony jako środek transportu w wioskach dla takich ludzi, którzy nie mają innej alternatywy, więc muszą korzystać z roweru - mówił - cytowany przez portal Transport Publiczny -Tomasz Wojtkiewicz.
Prezes Nextbike zauważa, że postrzeganie roweru zmienia się -Po pierwsze, jest to bardzo elastyczny środek transportu, bo pozwala nam pojechać z punktu A do punktu B drogą, którą my wybierzemy. Po drugie, jest bardzo tani. Nawet w niektórych warunkach, on jest za darmo, jeżeli spojrzymy na systemy w których rejestracja, a potem pierwsze 20 minut są darmowe - wyjaśnia, ale jednocześnie zastrzega, że mamy do czynienia z mentalną zmianą pokoleniową -Natomiast pamiętajmy, że to jest ten pierwszy okres, w którym walczymy ze zmianą pokoleniową mentalności, żeby zaakcentować rower właśnie jako środek transportu.
System rowerów miejskich rozwija się na całym świecie. W 2007 roku flota rowerów miejskich na świecie liczyła 15 tysięcy rowerów, a obecnie liczy ona 1,3mln rowerów. W Polsce dwadzieścia miast posiada systemy rowerów miejskich.
Najpopularniejsze komentarze