Reklama
Reklama

Kaponiera i Dąbrowskiego - trwają testy systemu ITS

fot. PIM
fot. PIM

Po tym, jak po długim czasie oczekiwania otwarte dla ruchu zostały dwa kluczowe węzły komunikacyjne w Poznaniu - Rondo Kaponiera i węzeł Dąbrowskiego/Żeromskiego powołany został specjalny zespół, który sprawdzi wszystkie zastosowania w warunkach pełnej eksploatacji, wspartych przez inteligentny system kierowania ruchem ITS.

System ten, jak każdy system transportowy, oprócz poprawnego wcześniejszego przetestowania i późniejszego skutecznego wdrożenia, wymaga parametryzacji i optymalizacji w warunkach pełnej eksploatacji. Architektura i algorytmy działania ITS-u z założenia czynią go systemem "samouczącym się". Oznacza to, że przez pierwszy okres eksploatacji system będzie zbierał i analizował zarejestrowane dane o ruchu, potokach pojazdów i na tej podstawie będzie optymalizował swoje działanie, aby dać jak najlepszą efektywność i płynność sterowania ruchem - informuje Krzysztof Kaczanowski, Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Pamiętać należy, że rondo Kaponiera jest jednym z 4 kluczowych węzłów w osi Roosevelta- most Dworcowy, ul. Bukowska, Kaponiera oraz most Teatralny, które są ściśle ze sobą powiązane przez system ITS. Wszystkie te skrzyżowania od kilku lat nie funkcjonowały w pełnym zakresie z racji długotrwałego remontu, dlatego też optymalizacja obejmować będzie także i sterowanie ruchem na tych skrzyżowaniach - dodaje Kaczanowski.

W celu sprawdzenia wszystkich zastosowań w warunkach pełnej eksploatacji, wspartych przez inteligentny system kierowania ruchem ITS powołany został specjalny zespół. Zespół składa się z osób reprezentujących zarówno jednostki miejskie jak i dostawcę systemu. Zadaniem zespołu jest również obserwacja obecnego systemu oznakowania poziomego i pionowego oraz inicjowanie zmian tam gdzie okażą się one konieczne.

Jak zapowiada PIM prace wymagają czasu i mogą trochę potrwać, dlatego kierowcy proszeni są cierpliwość i zrozumienia. Zapewniamy, że uczynimy wszystko, aby ewentualne niedoskonałości systemu sterowania zostały wyeliminowane jak najszybciej - kończy Kaczanowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro