Rząd proponuje edukację zamiast finansowania in vitro
Temat finansowania zabiegów in vitro wzbudza gorące dyskusje. Postanowił podjąć go m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, prosząc o wskazanie założeń działań planowanych w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia. Co proponuje rząd?
Wiadomo już, że pary liczące na zapłodnienie pozaustrojowe nie będą mogły liczyć na sfinansowanie tej procedury z budżetu państwa. Zamiast tego powołane zostaną cel operacyjny i polityka zdrowotna, a za ich realizację odpowiedzialne będzie ministerstwo zdrowia.
- Ministerstwo przekazało wykaz zadań służących realizacji celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia. Wśród nich znajduje się m.in. prowadzenie działalności edukacyjnej w społeczeństwie dotyczącej czynników wpływających na zdrowie prokreacyjne, uwzględnienie przedmiotowej problematyki w programach nauczania przyszłych lekarzy, a także finansowanie badań dotyczących zdrowia reprodukcyjnego - czytamy w komunikacie RPO.
Obecnie ministerstwo zajmuje się "Programem kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego na lata 2016-2017". Znajdzie się w nim m.in. referowana sieć ośrodków leczenia niepłodności. Resort chce także prowadzić edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i badać przyczyny niepłodności. Planuje się również powołanie Banku Tkanek Germinalnych.
Najpopularniejsze komentarze