Reklama
Reklama

Na lotnisku w Krzesinach powstały pomnik generała Błasika oraz tablica Lecha i Marii Kaczyńskich

fot. PAP/Wojciech Pacewicz
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

W sobotę, podczas obchodów Święta Lotnictwa na terenie bazy w poznańskich Krzesinach odbędzie się odsłonięcie tablicy Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pomnika generała Andrzeja Błasika. W uroczystościach ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda.

Już w sobotę do Poznania przyjedzie prezydent Andrzej Duda. Weźmie udział w obchodach Święta Lotnictwa połączonych z 10-leciem służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych RP, które zorganizowane zostaną na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Krzesiny. Jednym z punktów uroczystości jest odsłonięcie przez prezydenta tablicy upamiętniającej Marię i Lecha Kaczyńskich. Gdy w 2006 roku F-16 przyjmowano do bazy w Krzesinach, w uroczystości udział wzięła para prezydencka Marii i Lecha Kaczyńskich. To Maria Kaczyńska nazwała F-16 "Jastrzębiami". Tablica ma to upamiętniać.

Prezydent Duda odsłoni także pomnik generała Andrzeja Błasika, który wraz z parą prezydencką zginął w katastrofie smoleńskiej. Twórcy monumentu podkreślają, że generał miał bardzo duży wkład we wdrażanie samolotów F-16 do polskiego wojska i stąd pomysł na pomnik.

W ramach obchodów zaplanowano piknik lotniczy z pokazami samolotów F-16, myśliwca MiG 29, Herculesa i wielu innych. Nie zabraknie śmigłowców bojowych oraz grupy Żelazny. Niestety piknik nie będzie dostępny dla każdego. - Ze względu na obecność pana prezydenta, poziom bezpieczeństwa musiał zostać maksymalnie podniesiony. Na piknik obowiązują zaproszenia - wyjaśnia kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Uroczystości mają się zakończyć koncertem orkiestr wojskowych, który zaplanowano o 18.00 na Placu Wolności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
25.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro