Reklama

Przebudowa starego dworca PKP: stowarzyszenie chce walczyć o "transparentność"

fot. PiG Architekci
fot. PiG Architekci

Od początku wakacji przed wojewodą toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji dotyczącej przebudowy starego dworca kolejowego w Poznaniu. Bez decyzji wojewody inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. Stroną w postępowaniu chce być stowarzyszenie Prawo do Miasta, które podkreśla, że będzie się troszczyć głównie o transparentność inwestycji.

We wrześniu ubiegłego roku zaprezentowano mieszkańcom jakie plany ma PKP wobec starego budynku dworca PKP Poznań Główny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w starym Poznaniu Głównym przywrócone zostaną funkcje pasażerskie. Powierzchnia dedykowana obsłudze podróżnych ma zwiększyć się dwukrotnie w stosunku do byłego dworca. Poza funkcją dworcową w obiektach mają się mieścić hotel oraz biura. Cała inwestycja ma być etapowana - w następnych etapach pojawiać się będą kolejne budynki (widoczne na wizualizacji).

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


To mieszkańcy wybrali jak będzie wyglądać elewacja obiektu. Jedna opcja zakładała odbudowę historycznej fasady dworca, a druga - zachowanie i rewitalizację istniejącej fasady (dziś ukrytej pod warstwą betonu) oraz zabezpieczenie jej za przeszkleniem. W październiku ogłoszono, że mieszkańcy wybrali wariant z odtworzeniem fasady i ten ma być realizowany.

Minął blisko rok od ogłoszenia planów, a można odnieść wrażenie, że w sprawie inwestycji niewiele się dzieje. Tymczasem od początku lipca przed wojewodą toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji dotyczącej przebudowy starego dworca kolejowego. - Dla terenów zamkniętych (w tym przypadku kolejowych) decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego podejmuje wojewoda. Jej wydanie jest warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Decyzję środowiskową, która jest konieczna dla uzyskania decyzji lokalizacyjnej inwestor już posiada - wyjaśnia stowarzyszenie Prawo do Miasta.

To właśnie Prawo do Miasta w piątek złożyło wniosek u wojewody o dopuszczenie stowarzyszenia do postępowanie administracyjnego toczącego się w tej sprawie. - Motywacją naszego udziału w postępowaniu jest przede wszystkim troska o jego transparentność. Są różne zagrożenia dla inwestycji i jej kształtu (np. nadmierna komercjalizacja albo obawy przed inwestorem), stąd udział niezależnej organizacji społecznej, będącej "protezą" reprezentacji interesu publicznego - tu użytkowników dworca, jest bardzo potrzebny. Daje on nam pełny dostęp do dokumentów i informacji o postępowaniu, prawo zgłaszania wniosków dowodowych i procesowych w postępowaniu, w tym wizji lokalnej i rozprawy administracyjnej oraz prawo odwołania od decyzji - tłumaczy.

Za przebudowę starego dworca PKP odpowiadać ma Trigranit we współpracy z koleją.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
22.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro