Reklama
Reklama

Strefa Płatnego Parkowania: ZDM zapowiada kontrolę identyfikatorów mieszkańców

Osoby, które uzyskują identyfikator mieszkańca uprawniający do tańszego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania na zasadzie użyczenia auta mieszkańcowi strefy, a także te, które mogą na podstawie umowy korzystać z auta, muszą się liczyć z kontrolą. ZDM zapowiada, że będzie wnioskować w Izbie Skarbowej o weryfikację umów użyczenia.

W lipcu pisaliśmy o pomyśle urzędników na ograniczenie wydawania identyfikatorów mieszkańca uprawniających do tańszego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania. Obecnie za rok parkowania osoby mieszkające na terenie SPP płacą 120 złotych za pierwsze auto (drugie kosztuje 150 złotych miesięcznie). Ale identyfikatory posiadają również osoby, które w strefie nie mieszkają. Umożliwia to regulamin. - Jako właściciela pojazdu przyjmuje się także osobę faktycznie władającą pojazdem na podstawie umowy cywilnoprawnej, sporządzonej w formie pisemne pod rygorem bezskuteczności - czytamy w regulaminie. Nie od dziś wiadomo, że z tej furtki korzystają osoby, które chcą zaoszczędzić na opłatach - po prostu użyczają auta mieszkańcom strefy.

Urzędnicy proponowali, by użyczający płacili wyższą opłatę miesięczną za parkowanie w SPP. Prawnicy tłumaczyli jednak, że taką zmianę "pomysłowy" Polak i tak obejdzie. Podwyżka nie weszła w życie. Dziś Zarząd Dróg Miejskich informuje, że osoby użyczające auta mieszkańcom strefy, by mniej płacić za parkowanie, a także te, które teoretycznie uzyskują dzięki umowie dostęp do pojazdu, muszą się liczyć z kontrolą Izby Skarbowej.

- W chwili obecnej obowiązują 7404 identyfikatory mieszkańca SPP z czego 1572 wydano na umowy użyczenia. Niestety, możliwość użyczenia pojazdu zamieszkującym w strefie przez osoby, które mieszkają w innych dzielnicach, a nawet poza Poznaniem jest nadużywana. Zaistniała potrzeba uszczelnienia systemu i ukrócenia procederu pożyczania aut - wyjaśnia ZDM.

ZDM wyrywkowo będzie kierować wnioski do dyrektora Izby Skarbowej o weryfikację zawartych umów. - Weryfikacja może wykazać czy osoby biorące pojazdy w bezpłatne używanie na podstawie okazanych umów użyczenia, wykazały ten przychód tj. wartość otrzymanego w ten sposób nieodpłatnego świadczenia, która ustalana jest na podstawie rynkowej ceny wypożyczenia pojazdu i dokonały jego rozliczenia w deklaracji podatkowej - dodaje.

Zarząd Dróg Miejskich powołuje się przy tym na konkretne przepisy prawne (m.in. na ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz ustawę o PIT) i zaznacza, że możliwość prowadzenia takich działań wprowadzono już 2 lata temu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
28.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro