Uwaga na słońce! Coraz więcej zachorowań na czerniaka

Ponad dwa i pół tysiąca osób rocznie zapada w Polsce na czerniaka. Ponad tysiąc z nich przegrywa walkę z chorobą. Sposobem na nowotwór skóry może być szczepionka opracowana przez poznańskich lekarzy.

Czerniaka można nabawić się podczas nadmiernego wystawiania ciała na słońce. Pierwsze objawy nowotworu skóry to ciemne, nieregularne plamy na ciele. Te są wynikiem szkodliwego działania promieni UV. Nie tylko stosowanie się do zasad, ale również dbanie o siebie powinno zmniejszyć ryzyko zachorowań. Specjaliści przypominają, że bardzo ważne przed zażywaniem kąpieli słonecznych jest używanie kremów z filtrem. Warto pamiętać też o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz o ogólnej ochronie skóry. Należy też pamiętać, że nie tylko prawdziwe słońce może nam zaszkodzić, niebezpieczne jest również korzystanie z solarium.

Lekarze ostrzegają, że z wszelkimi niepokojącymi zmianami na skórze powinno się zgłaszać do poradni. Nad szczepionką pomagającą w walce z chorobą od kilkunastu lat pracują lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Pod swoją opieką mają blisko stu pacjentów, którzy dzięki przyjmowanemu lekowi skutecznie wygrywają walkę z rakiem. Najlepiej ta szczepionka działa u pacjentów, u których nawet z zaawansowanym czerniakiem udaje się usunąć chirurgicznie wszelkie zmiany nowotworowe - mówi prof. Andrzej Mackiewicz, onkolog. Jeden cykl kosztuje około tysiąca złotych. Szczepienia są póki, co finansowane z grantu, ale pieniądze skończą się w przyszłym roku. W zdobyciu środków zamierza pomóc poznańskie Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka.

Według specjalistów, opalanie nigdy nie jest bezpieczne, a zmiana koloru skóry jest reakcją organizmu na podrażnienie promieniami UV. Szczególnie chronione powinny być przed nimi dzieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro