Reklama

Na poznańskim UAM powstał pierwszy na świecie laser polimerowy zasilany elektrycznie

fot. interact images / freeimages.com
fot. interact images / freeimages.com

Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mają powody do zadowolenia. W Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii stworzono pierwszy na świecie laser polimerowy zasilany elektrycznie. Prace nad utworzeniem takiego lasera trwały na wielu światowych uniwersytetach.

Sukcesem pochwaliło się biuro prasowe UAM. - Naukowcom z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii UAM udało się uzyskać akcję laserową z zastosowaniem polimeru przewodzącego - polianiliny. Dioda polianilinowa to pierwszy na świecie laser polimerowy zasilany elektrycznie - wyjaśnia Agnieszka Książkiewicz z UAM.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA


Informację o odkryciu już opublikowano w Journal od Materials Chemistry C wydawane przez Królewskie Towarzystwo Chemiczne z Wielkiej Brytanii. - Zasilany elektrycznie laser polimerowy, to oryginalna konstrukcja, efekt wieloletnich badań zespołu UAM, których wyniki pozwoliły na wyprzedzenie wielu czołowych laboratoriów. Tego rodzaju urządzenie od lat stanowiło prawdziwe wyzwanie dla naukowców pracujących w tej dziedzinie - dodaje.

W rozmowie z PAP profesor Jerzy Langer, kierownik Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii UAM wyjaśnia, że laser polimerowy zasilany elektrycznie jest tańszy, szybszy w produkcji i może być wykorzystywany bardziej wszechstronnie niż dotychczasowe lasery. Zastosowanie znajdzie m.in. w przemyśle i medycynie.

Przed poznańskimi naukowcami jeszcze sporo pracy. Już teraz materiał czynny to tabletka o średnicy 3 mm i grubości 0,5 mm, ale można ją zmniejszyć. Laser ma się stać jeszcze bardziej poręczny i stabilny.

Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zastosowanie polianiliny. To pierwszy polski polimer przewodzący. Otrzymano go także w laboratorium UAM w połowie lat 70-tych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
71.00 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro