Reklama
Reklama

Kolejna kłótnia o rower w tramwaju

W środę na naszych łamach pisaliśmy o kłótni pomiędzy rowerzystą a motorniczym, do której doszło na Wildzie. Po naszej publikacji odezwał się czytelnik, który był świadkiem podobnej sytuacji kilka dni temu w tramwaju nocnym.

W środę informowaliśmy o kłótni pomiędzy rowerzystą a motorniczym, która zakończyła się interwencją nadzoru ruchu i opuszczeniem miejsca pracy przez motorniczego. Po naszej publikacji otrzymaliśmy film sprzed kilku dni, na którym widać przebieg podobnej sytuacji. Nasz czytelnik był świadkiem wprowadzenia roweru do tramwaju nocnego 201, którego motorniczy również - mimo zgody pasażerów - odmówił dalszej jazdy i wezwał na miejsce nadzór ruchu. W tym wypadku interwencja nadzoru ruchu zakończyła się pozytywnie dla pasażerów, przedstawiciel nadzoru zapytał pasażerów o zgodę na przewóz roweru, a następnie przekonał motorniczego do kontynuowania jazdy. Z relacji czytelnika wynika, że wstrzymanie trwało siedem minut.

Przypominamy, że zgodnie z zaktualizowanym regulaminem przewozów pasażer ma prawo do darmowego przewozu roweru w pojazdach, które są do tego przystosowane i oznaczone specjalnym piktogramem. Wyłączną odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi właściciel przewożonego roweru, a w przypadku zajęcia miejsca dla matki z wózkiem lub osoby na wózku inwalidzkim, rowerzysta jest zobowiązany do ustąpienia miejsca takiej osobie.

Szczegółowy regulamin dotyczący przewozu rowerów w środkach komunikacji miejskiej i podmiejskiej:

§ 19

Pasażer ma obowiązek nadzorowania w czasie przejazdu przewożonych przez siebie rzeczy, w tym roweru, oraz zwierząt domowych i ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek ich przewożenia.

§ 20

1. Zabrane ze sobą rzeczy, w tym również rower, należy przewozić w sposób niezagrażający bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe, niestwarzający możliwości wyrządzenia szkody, nieprzeszkadzający współpasażerom i nienarażający ich na niewygody.

1 a. Przewóz rowerów możliwy jest tylko w pojazdach odpowiednio oznakowanych piktogramem umieszczonym przy drzwiach wejściowych, w wyznaczonym miejscu.

1 b. Jeżeli pojazd jest odpowiednio wyposażony, pasażer podróżujący z rowerem powinien zabezpieczyć go za pomocą specjalnie przystosowanych do tego mocowań.

2. Pasażer z rowerem, zajmujący miejsce wyznaczone również dla osoby na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym, ma obowiązek ustąpienia miejsca w razie pojawienia się którejkolwiek z nich i opuszczenia pojazdu wraz z rowerem, ze względu na brak możliwości jego zabezpieczenia w wymagany sposób.

Czy MPK powinno umożliwić przewóz rowerów we wszystkich pojazdach komunikacji publicznej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro