Reklama
Reklama

Plac Kolegiacki: odkryto groby mieszczan z XVII wieku

W kwietniu na placu Kolegiackim rozpoczęły się badania archeologiczne. W ich trakcie odkryto m.in. pozostałości kolegiaty św. Marii Magdaleny. Teraz archeolodzy natknęli się na groby mieszczan prawdopodobnie z XVII wieku.

O odkryciu pozostałości kolegiaty św. Marii Magdaleny pisaliśmy na naszym portalu już w kwietniu. - Mamy do czynienia z fundamentami prawdopodobnie części wieżowej - mówił dr Marcin Ignaczak z Instytutu Prahistorii UAM.

Teraz dokonano kolejnego odkrycia. - Naszym najnowszym odkryciem są, jak sądzimy, XVII wieczne groby mieszczan poznańskich i innych ważnych osób tutaj pochowanych. Groby są pięknie zachowane, szkielety spoczywają w trumnach - mówi Artur Dębski, archeolog.

Jak wyjaśnia archeolog, ludzi chowano tu przez kilkaset lat. - Kościół kolegiacki funkcjonował od połowy wieku XIII do końca wieku XVIII. Mamy więc ponad 500 lat, gdy tutaj chowano zmarłych. A chowano tu, wokół kościoła, mieszczan. Wewnątrz kościoła chowano natomiast elity, kler związany z tą świątynią - dodaje.

Co ciekawe, w tym miejscu pochowano m.in. doktora Józefa Strusia. - Był lekarzem królów - m.in. Zygmunta Augusta, a także był lekarzem sułtana tureckiego. Był też przez wiele lat lokalnym burmistrzem - kończy Dębski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro