Reklama
Reklama

87 lat temu rozpoczęła się PeWuKa

fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL
fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL

16 maja 1929 roku w Poznaniu rozpoczęła się Powszechna Wystawa Krajowa. Przez blisko 5 miesięcy odwiedziło ją 4,5 miliona zwiedzających. W ramach PeWuKi funkcjonowało największe w Polsce wesołe miasteczko.

Od maja do września 1929 roku na terenie 65 hektarów pojawiło się 4,5 miliona zwiedzających. Wybudowano tu 112 pawilonów, w których prezentowano osiągnięcia gospodarcze, naukowe, polityczne czy kulturalne. Wszystko w ramach Powszechnej Wystawy Krajowej, która 10 lat po odzyskaniu niepodległości pokazywała dorobek państwa.

W ramach PeWuKi zwiedzający mogli oglądać największą fontannę w parku Wilsona, a także palmiarnię, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze większe tłumy niż w palmiarni pojawiały się w wesołym miasteczku, które powstało na wzór europejskich lunaparków. Były w nim diabelskie koło, zjeżdżalnia wodna, kolejka górska, wioska murzyńska i różnego rodzaju karuzele. Po zakończeniu wystawy teren wesołego miasteczka... "opanowali" bezdomni.

- W Collegium Chemicum umieszczono Wystawę Rządową, na której prezentowano ekspozycje dziewięciu resortów rządowych, a Collegium Anatomicum zamieniono na Pałac Sztuki. Wystawa w Pałacu była niewątpliwie jedną z wielkich atrakcji Powszechnej Wystawy Krajowej i należała do największych prezentacji sztuki na ziemiach polskich przed 1939 rokiem -
informuje Cyfrowe Repozytorium Lokalne.

Do budowy obiektów wykorzystywanych podczas PeWuKi zużyto między innymi 10 milionów cegieł, 200 wagonów cementu, 20 wagonów żelaza, 8000 metrów sześciennych drzewa. Przygotowania trwały prawie trzy lata!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro