Boksy rowerowe spod Mostu Dworcowego zostaną ponownie wykorzystane?
Jak już wcześniej informowaliśmy boksy rowerowe z ulicy Składowej zostały usunięte. Pojawiły się by podróżujący mogli w nich zamykać swoje rowery z czasem stały się jednak miejscem, gdzie zamieszkali bezdomni. Teraz jest szansa, że zostaną ponownie wykorzystane.
Gdy otwierano nowe dworce PKP i PKS oraz galerię handlową Poznań City Center przy budynku, pod Mostem Dworcowym, utworzono parking rowerowy. Pojawiły się w tym miejscu nie tylko stojaki rowerowe, ale też specjalne boksy, gdzie podróżujący mogli zamykać swoje rowery. Jak się jednak okazało boksy były wykorzystywane zupełnie inaczej - zamieszkali w nich bezdomni. W ubiegłym tygodniu boksy rowerowe na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto zostały usunięte przez ZDM i przewiezione do magazynu przy ulicy Gdyńskiej.
ZTM usunął właśnie metalowe konstrukcje, które wykorzystywane były niezgodnie z przeznaczeniem. Garaże stały się noclegownią dla bezdomnych, a okolice bezpłatną toaletą, m.in. dla pasażerów dworca autobusowego. Choć w pobliżu Poznań City Center zlokalizowano sporo kamer, teren pod mostem nie był też monitorowany - informuje Małgorzata Osińska z Rady Osiedla Stare Miasto.
Rada Osiedla Stare Miasto zastanawia się nad ponownym wykorzystaniem boksów. Odbyła się w tej sprawie również rozmowa z Sekcją Rowerzystów Miejskich. Zaproponowano kilka lokalizacji:
- kilka boksów na dworcu Górczyn (dojazd rowerem na tramwaj z okolicznych osiedli, dworzec dla niektórych linii autobusów międzymiastowych)
- testowo kilka boksów na pętli Sobieskiego (dojazd rowerem na tramwaj z okolicznych osiedli, nawet Suchego Lasu)
- opcjonalnie na Kościuszki w rejonie zjazdu na parking przy Starym Browarze i do Andersii (miejsce pracy wielu osób, które przy przesiadce na rower mogłyby chcieć dla niego dobrego zabezpieczenia w godzinach pracy)
- dworzec PKP pod schodami z obecnej hali dworcowej na plac Dworcowy
- lotnisko blisko wejścia (teren bardzo dobrze monitorowany, pasażerowie często mają Na mały bagaż).