Polska przegrała z Unią: koniec mentolowych papierosów
Polska, jeszcze podczas rządów koalicji PO-PSL, zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości dyrektywę zakazującą produkcji mentolowych papierosów. Sędziowie uznali, że jest ona zgodna z unijnym prawem. Kiedy "mentole" znikną z naszego rynku?
Jak przypomina RMF FM, skarga została złożona w 2014 roku. Argumentowano, że zakaz spowoduje "istotne konsekwencje gospodarcze", a "mentole" obecne są na polskim rynku od ponad 60 lat i powinny być traktowane jako wyrób tradycyjny.
Co decyzja oznacza w praktyce? Mentolowe papierosy będziemy mogli kupić jedynie do 2020 roku, następnie zupełnie znikną one ze sklepowych półek. To spory problem choćby dla polskich plantatorów tytoniu: już 20 maja zacznie bowiem obowiązywać zakaz produkcji innych papierosów smakowych.
- Mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku dymu tytoniowego. W ten sposób powstaje poważne zagrożenie, że papierosy aromatyzowane ułatwią niepalącym rozpoczęcie konsumpcji tytoniu, a palaczom z przyzwyczajenia utrudnią zerwanie z uzależnieniem - argumentowali decyzję przedstawiciele Trybunału Sprawiedliwości.
Mentolowe papierosy powstają w sześciu fabrykach na terenie Polski. 70 proc. produkcji trafia na eksport.
Najpopularniejsze komentarze