Wojska Polskiego: będzie płatny parking
W rejonie akademików Uniwersytetu Przyrodniczego i pętli na Golęcinie wprowadzone zostaną opłaty za parkowanie. Obecnie teren podczas deszczowych dni zamienia się w błoto. Uniwersytet wydzierżawił nieruchomość prywatnemu najemcy. Jego obowiązkiem jest wyrównanie i utwardzenie terenu.
W ostatnich dniach na terenie przy akademikach UP przy ulicy Wojska Polskiego, w pobliżu pętli, pojawiły się parkomaty. - Przy ulicy Wojska Polskiego 79 (naprzeciwko jednostki wojskowej) zauważyłem w tym tygodniu nowe urządzenia. Wyglądają one jak parkomaty, czy to oznacza, że zostanie tutaj wprowadzona strefa płatnego parkowania - pyta nasz czytelnik Łukasz. - Teren ten od wielu lat stanowi dzikie pole do parkowania. To niegdysiejsze torowisko po tramwaju, który miał pętlę na Golęcinie - dodaje.
Jak wyjaśnia Uniwersytet Przyrodniczy, rzeczywiście wkrótce na tym terenie będą pobierane opłaty za parkowanie. - Wydzierżawiliśmy teren o powierzchni około 5 tysięcy metrów kwadratowych prywatnemu najemcy (na mapce otoczono teren żółtą linią) - mówi Jerzy Lorych, rzecznik UP w Poznaniu. - To projekt pilotażowy, ma trwać dwa miesiące. Dzierżawca jednocześnie czyni starania w ZDM o wydzierżawienie całego terenu wzdłuż ul. Wojska Polskiego - dodaje.
Dzierżawca chce na terenie pobierać opłaty za parkowanie. - Jeśli prowadzenie parkingu będzie nieopłacalne i umowa zostanie nam wypowiedziana, uczelnia przewiduje w przyszłości zagospodarowanie zielenią tego terenu, który nam, a przede wszystkim miastu nie przynosi chluby ze względu na panujący bałagan powodowany przez rozjeżdżanie nieutwardzonego gruntu przez parkujące tam samochody - wyjaśnia Lorych.
W ramach umowy najemca ma wyrównać i utwardzić teren. - Uczelnia czyni również starania o uregulowanie spornej sprawy z ZDM w sprawie tego terenu, który w pierwotnych planach miał być przeznaczony pod budowę drugiej nitki jezdni ul. Wojska Polskiego. Decyzja należy do władz miejskich, by na zasadzie ekwiwalentu uregulować ten i inne tereny będące własnością uczelni, lecz niemające dla nas znaczenia inwestycyjnego - kończy.
Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego mieszkający w akademikach przy ulicy Wojska Polskiego, którzy parkują swoje auta na tym terenie mają "nie być poszkodowani" w chwili wprowadzenia opłat parkingowych. Jeszcze jednak nie wiadomo, co to konkretnie oznacza.