Poznańscy radni przyjęli stanowisko w sprawie respektowania niepublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego
Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni przyjęli stanowisko w sprawie stosowania się władz miasta do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Radni zdecydowali, że przy podejmowaniu uchwał będą stosować się do orzeczeń trybunału, również tych, które nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw oraz Dzienniku Urzędowym.
Oto treść stanowiska przyjętego przez poznańską Radę Miasta:
Stanowisko Rady Miasta Poznania w sprawie stosowania się władz Miasta Stołecznego Poznania do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego
Rada Miasta Stołecznego Poznania stwierdza, że przy podejmowaniu uchwał postępować będzie mając za podstawę Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, przepisy ustaw oraz orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie są publikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.
Rada Miasta Stołecznego Poznania zwraca się do Prezydenta Miasta Stołecznego Poznania, aby w działalności Urzędu miasta Poznania oraz innych miejskich jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględniane były wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Z propozycją przyjęcia takiego stanowiska wystąpił Marek Sternalski z PO. Za przyjęciem stanowiska byli radni Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy. Przeciw zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej podobne stanowiska przyjęli radni w Warszawie i Łodzi. - Uważam, że należy z wyprzedzeniem podejmować takie działania, bo nie wiadomo co się wydarzy za miesiąc, za dwa. Nie wiadomo, jak daleko władza w stolicy będzie się chciała posunąć. Stoję na stanowisku, że trzeba przestrzegać trójpodziału władzy i bardzo mnie cieszy, że podobne zdanie ma Rada Miasta - mówił po głosowaniu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Zgodnie z prawem, uchwały rady miast mogą być jednak uchylane przez właściwego dla miasta wojewodę. Czy Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann powołany przez premier Beatę Szydło będzie wykorzystywał swoje uprawnienia do blokowania uchwał poznańskiej rady? Tego nie wiadomo, wiadomo, że w sprawie dzisiejszego stanowiska nie zabierze głosu - "przepisy jasno określają, w jakich sytuacjach i jakie akty prawne może kontrolować wojewoda. Są to uchwały. Natomiast stanowiska czy apele nie podlegają kontroli wojewody, który nie bada ich pod kątem legalności" - powiedział Tomasz Stube, rzecznik Wojewody na antenie Radia Merkury.
Najpopularniejsze komentarze