Reklama
Reklama

Niepełnosprawni, studenci i dzieci stracą ulgi na przejazdy koleją?

Za pół roku niepełnosprawni mogą stracić wszystkie ulgi na przejazdy koleją. To, czy dotychczasowe zasady zostaną utrzymane, zależy innymi od samorządów.

Planowane zmiany mają związek z przyjętą w 2010 r. ustawą o publicznym transporcie zbiorowym. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jednak dopiero po 7dmiu latach, czyli od 1 stycznia 2017 roku. W praktyce zapisy ustawy znoszą wszelkie ulgi m.in. dla niepełnosprawnych, którzy dotychczas w niektórych przypadkach mogli korzystać nawet z darmowych przejazdów. Zmiany mają dotyczyć również studentów i dzieci.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Nowe zasady nie obejmą jednak linii zamawianych przez samorządy czy Ministerstwo Transportu. Na wszystkich 9 liniach Kolei Wielkopolskich i Przewozów Regionalnych, zasady mają pozostać bez zmian. Chcę jednoznacznie powiedzieć, że od 1 stycznia 2017 roku ulgi, które dzisiaj były stosowane na kolei, wszelkie ulgi dla osób niepełnosprawnych, studentów w transporcie publicznym zamówione przez marszałka województwa będą honorowane - zapewnia Jerzy Kriger dyrektor Departamentu Transportu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Nie wiadomo jednak jak będzie w przypadku pociągów dalekobieżnych, czyli np. obsługiwanych przez spółkę Inter City. Wszystko zależy od tego, które z linii zostaną wpisane do tzw. planów transportowych. Wiele pytań w tej kwestii ma poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. Można zapytać, dlaczego akurat osoby niepełnosprawne mają być tym takim środkiem do mobilizowania samorządów do odpowiednich działań i dlaczego one mają ponosić koszty tego, że samorządy na przykład planów transportowych nie uchwalą. Moim zdaniem to jednak nie był dobry pomysł żeby tak to warunkować -mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS.

Tymczasem dziś głos w sprawie zabrało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: "Ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie równolegle przygotowywany jest projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. (...) ministerstwo przygotuje projekt ustawy, który wyeliminuje zagrożenia związane z wejściem w życie niekorzystnych dla pasażerów przepisów." - czytamy w komunikacie.

Na ostateczną decyzję musimy jeszcze poczekać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
23.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro