Plac Kolegiacki: są pierwsze znaleziska archeologów
W tym tygodniu zaczęły się prace archeologiczne na Placu Kolegiackim. Dopiero zaczęto tu kopać, a już dokonano pierwszych odkryć. Odnaleziono monety prawdopodobnie z początku XIX wieku. To dopiero początek.
W ubiegłym roku Stary Rynek, obecnie Plac Kolegiacki. W Poznaniu rozpoczęto kolejne prace archeologiczne. Docelowo plac ma przejść metamorfozę, ale zanim to nastąpi trzeba zbadać teren. Wykop zaczęto wykonywać w tym tygodniu, a już dokonano pierwszych odkryć. Archeolodzy natrafili na monety prawdopodobnie z początku XIX wieku. Apetyty są jednak większe. Archeolodzy liczą, że natrafią na ślad kolegiaty św. Marii Magdaleny.
- Podejrzewamy, że kolegiata była w miejscu, w którym zaczęliśmy kopać. Była najwyższym kościołem w Polsce - mówi dr Marcin Ignaczak, archeolog z Instytutu Prahistorii UAM. Prace odbywają się w miejscu, w którym kiedyś powinna się znajdować wieża. Kolegiata powstała w XIII wieku i służyła mieszkańcom do wieku XVIII. Rozebrano ją w 1802 roku po kilku pożarach.
Wykop, który powstał na części parkingu na pl. Kolegiackim, jest obecnie bardzo płytki. Docelowo ma osiągnąć głębokość nawet 4 metrów. Roboty będą trwały do lipca.
Dopiero w przyszłym roku ma się rozpocząć przebudowa Placu Kolegiackiego. Docelowo znikną stąd samochody, a mieszkańcy zyskają nową przestrzeń do wypoczynku - z fontanną i ogródkami kawiarnianymi. Ogłoszono już konkurs na zagospodarowanie tego miejsca.