Miasto musiało zapłacić ponad 3 mln złotych za Dom Tramwajarza
Dom Tramwajarza na Jeżycach, do którego prawa rościła sobie Fundacja Pomost (powołana przez miasto), zostaje w rękach miasta. Poznań musiał jednak zapłacić fundacji ponad 3 miliony złotych za obiekt.
W 2012 roku pisaliśmy, że właściciele Cafe Dylemat wygrali konkurs na zarządzanie Domem Tramwajarza na Jeżycach, ale ZKZL zerwał z nimi negocjacje. Okazało się, że pojawiły się problemy prawne. Fundacja Pomost, która zarządzała Domem Tramwajarza przez kilka, zaczęła rościć sobie prawa do budynku.
Warte zaznaczenia jest to, że fundacja Pomost została 16 lat temu powołana... przez miasto. Miała prowadzić działalność na rzecz pracowników MPK i początkowo tak było. Z czasem działalności jednak zaniechała, a dodatkowo zaczęła zaciągać zobowiązania finansowe i zalegać z opłatami. - "Pomost" zalegał z opłatami m.in. za użytkowanie wieczyste, zaciągnął też szereg zobowiązań finansowych. Dom Tramwajarza miał być zabezpieczeniem pod kolejną pożyczkę, fundacja zażądała więc od Miasta wydania budynku. Gdy władze Poznania odmówiły, sprawa trafiła do sądu - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta.
Sądowy spór zakończył się jakiś czas temu, ale dopiero teraz informacja ujrzała światło dzienne. Sąd zdecydował, że budynek zostanie w rękach miasta, ale fundacji należy się odszkodowanie w wysokości 2 milionów złotych plus odsetki. To łącznie ponad 3 miliony złotych, które już wypłacono fundacji. - Sąd uznał, że zobowiązanie do przeniesienia własności na fundację było ściśle powiązane z celem, jakiemu miało to służyć. Został on określony w statucie fundacji, w którym zobowiązuje się ona przede wszystkim do działalności socjalnej na rzecz pracowników MPK - informuje biuro prasowe. A fundacja z tych zobowiązań się nie wywiązywała. - Cel oddania jej budynku na własność zatem wygasł - dodaje.
Obecnie w Domu Tramwajarza działa Centrum Amarant, które zostało operatorem obiektu na początku ubiegłego roku. Operator korzysta z obiektu bezpłatnie - nie płaci czynszu i nie ponosi też kosztów związanych z eksploatacją. Rachunki za prąd, wodę, ciepło i wywóz śmieci płaci ZKZL. Odbywa się tu szereg zajęć dla dzieci, młodzieży czy seniorów.