Reklama
Reklama

Wiosenni kolędnicy odwiedzą mieszkańców Wielkopolski

Żandary na poznańskiej Ławicy

Żandary, siwki, muradyny to nazwy wielkanocnych pochodów kolędniczych, które odbywają się w wielkanocny poniedziałek w całej Wielkopolsce. O tych i innych wielkanocnych tradycjach mówiła dr Anna Weronika Brzezińska, która była gościem Wieczoru WTK.

Choć kolędnicy kojarzą się zwykle z okresem Bożego Narodzenia, to również Wielkanoc ma swoje tradycje pochodów kolędniczych - Te wszystkie tradycje klekotki, siwki, muradyny i nasze poznańskie, ławickie żandary to jest taka tradycja chodzenia kolędników wiosennych. My kolędowanie kojarzymy przede wszystkim z okresem Bożego Narodzenia. Natomiast Ci kolędnicy pojawiali się w różnych momentach całego roku obrzędowego. Między innymi byli takimi zwiastunami wiosny, symbolami odchodzącej zimy i budzącej się wiosny i tak naprawdę rozpoczęcia nowego roku. Tak więc, wiosenni kolędnicy przynoszą nam szczęście, przynoszą nam światło, radość, energię, witalność - mówiła dr Anna Weronika Brzezińska, etnolog z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy w serwisie WTK Play.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro