Reklama

Wiosenni kolędnicy odwiedzą mieszkańców Wielkopolski

Żandary na poznańskiej Ławicy
Żandary na poznańskiej Ławicy

Żandary, siwki, muradyny to nazwy wielkanocnych pochodów kolędniczych, które odbywają się w wielkanocny poniedziałek w całej Wielkopolsce. O tych i innych wielkanocnych tradycjach mówiła dr Anna Weronika Brzezińska, która była gościem Wieczoru WTK.

Choć kolędnicy kojarzą się zwykle z okresem Bożego Narodzenia, to również Wielkanoc ma swoje tradycje pochodów kolędniczych - Te wszystkie tradycje klekotki, siwki, muradyny i nasze poznańskie, ławickie żandary to jest taka tradycja chodzenia kolędników wiosennych. My kolędowanie kojarzymy przede wszystkim z okresem Bożego Narodzenia. Natomiast Ci kolędnicy pojawiali się w różnych momentach całego roku obrzędowego. Między innymi byli takimi zwiastunami wiosny, symbolami odchodzącej zimy i budzącej się wiosny i tak naprawdę rozpoczęcia nowego roku. Tak więc, wiosenni kolędnicy przynoszą nam szczęście, przynoszą nam światło, radość, energię, witalność - mówiła dr Anna Weronika Brzezińska, etnolog z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy w serwisie WTK Play.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro