Reklama
Reklama

W Poznaniu nasili się problem psich kup? Program "Kejter też Poznaniak" może zostać zawieszony

W Poznaniu, podobnie jak w innych dużych miastach, od lat występuje problem właścicieli czworonogów, którzy nie sprzątają po swoim psie. Przez to odchody zalegają na chodnikach i trawnikach. Na przestrzeni lat sytuacja się poprawiła m.in. dzięki programowi "Kejter też Poznaniak". Teraz program może zostać tymczasowo zawieszony.

Od kilku lat w Poznaniu funkcjonuje program "Kejter też Poznaniak". Został stworzony po to, by uregulować kwestię trzymania psów w naszym mieście. Za najważniejszy punkt programu uważa się zmuszenie właścicieli czworonogów do przestrzegania zasad związanych z utrzymaniem czystości na ulicach Poznania. Program stawia na edukację i promocję dobrych zachowań, ale też m.in. wprowadził obowiązkowe czipowanie. W ramach programu dba się o to, by w mieście powstawała psia infrastruktura - wybiegi czy toalety. Każdego roku odbywa się także festyn, w ramach którego promuje się program.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


W stosunku do sytuacji sprzed kilku lat, w Poznaniu obecnie i tak jest znacznie lepiej pod względem sprzątania po swoim psie. - W Polsce zapanowała już moda na niepalenie, picie słabszych trunków, a nie mocnych alkoholi, ale jest też moda na sprzątanie po psach - mówił w lutym Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

- W ramach programu "Kejter też Poznaniak" nie tylko promujemy sprzątanie po psie, choć każdego roku rozdajemy mieszkańcom woreczki na psie odchody - mówi Piwecki. - I w tym roku będziemy je rozdawać wtedy, gdy zrobi się cieplej, a w parkach i na terenach zielonych pojawi się więcej osób. Pulę na ten rok mamy gotową - dodaje.

Piwecki jednak podkreśla, że "Kejter też Poznaniak" to również inne aspekty. - Poznań jest prawdopodobnie jedynym miastem w Polsce, które ma aż tak dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla psów w postaci psich toalet i wybiegów. Mandatem nie nauczymy mieszkańców czystości, trzeba ich edukować i dawać możliwości korzystania z wyznaczonych miejsc. I to w pobliżu ich miejsc zamieszkania - zaznacza.

Być może wkrótce w Poznaniu nasili się problem psich kup zalegających na terenach zielonych czy przy budynkach. Między innymi do Rady Osiedla Jeżyce dotarła informacja od urzędników o zawieszeniu programu "Kejter też Poznaniak". Program ma być zawieszony tymczasowo. - Spowodowane jest to brakiem wystarczających środków finansowych oraz zasobów ludzkich (Oddział Promocji UM w tym roku skupia się na dwóch ważnych wydarzeniach: 60. rocznica Poznańskiego Czerwca oraz obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski). Dostaliśmy także zapewnienie o tym, że środki na kampanię będą poszukiwane - wyjaśnia Rada Osiedla Jeżyce.

Urząd Miasta ma inne zdanie na ten temat i zapewnia, że poznaniacy wciąż będą informowani o obowiązku sprzątania po swoim czworonogu. - Kampania informacyjna zachęcająca poznaniaków do sprzątania odchodów po swoich psach będzie realizowana przez Urząd Miasta Poznania w tym roku. Rozpocznie się na przełomie maja i czerwca, potrwa kilka miesięcy. Będzie zawierała elementy informacyjne i artystyczne. Na jej przeprowadzenie są zagwarantowane środki finansowe - zapewnia Hanna Surma z UMP.

Czy program Kejter też Poznaniak jest potrzebny?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro