Reklama

Pomnik smoleński stanie na Krakowskim Przedmieściu?

Obchody kolejnej rocznicy katastrofy prezydenckiego Tupolewa | fot. Leszek Szymański/PAP
Obchody kolejnej rocznicy katastrofy prezydenckiego Tupolewa | fot. Leszek Szymański/PAP

Pomysł budowy pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu powstał jeszcze w 2010 roku, ale blokowany jest przez Platformę Obywatelską, która od lat rządzi Warszawą. W grze o pomnik Prawo i Sprawiedliwość chce wykorzystać konserwator zabytków, która podlega wojewodzie

Prawo i Sprawiedliwość od początku argumentuje, że chodnik przed Pałacem Prezydenckim wybrał naród, który po katastrofie przez wiele miesięcy gromadził się w tym miejscu. Politycy PiS nie widzą szans na żaden kompromis w tej sprawie, a taki proponowali jakiś czas temu radni z Warszawy. Pomnik miałby stanąć na skwerze na tyłach Krakowskiego Przedmieścia, skąd doskonale widać Pałac Prezydencki. Propozycja nie przekonała jednak radnych PiS.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Teraz temat pomnika wraca, a politycy PiS w grze o pomnik chcą wykorzystać nowego wojewodę i podlegającą mu konserwator zabytków. Choć formalnie to miejska konserwator zabytków odpowiada za Krakowskie Przedmieście, ale wojewoda może przekazać swojej podwładnej pieczę nad częścią przestrzeni - Politycy PiS mówią nam w kuluarach o innym scenariuszu. By postawić pomnik na Krakowskim Przedmieściu, wojewoda ma odebrać stołecznemu konserwatorowi tylko część przestrzeni - obszary ważne historycznie i znajdujące się w strefie UNESCO - mówi w rozmowie ze stołeczną Gazetą Wyborczą Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent miasta.

Nawet jeśli plan PiS zostanie wdrożony w życie, to ostateczną decyzję powinna podjąć Rada Miasta zdominowana przez Platformę Obywatelską, ale i na to politycy PiS mają sposób - Pomnik smoleński może być zgłoszony jako obiekt małej architektury. To bardzo nieostre pojęcie, które ma tę zaletę, że o zgodę nie trzeba pytać rady miasta. Wystarczy zgłoszenie - dodaje Jóźwiak.

Wojewódzka konserwator zabytków nie komentuje pomysłów, ale w rozmowie z gazetą przyznaje, że obszary ważne historycznie powinny trafić pod jej opiekę, ale decyzję w tej sprawie podejmie wojewoda.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
88.39 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro