Reklama
Reklama

Poznań: "stwórzmy kładkę przez Wartę jako symbol Poznania na 1050-lecie Chrztu i Państwa Polskiego"

Wizja kładki zaprezentowana w listopadzie 2015 | fot. DEMIURG
Wizja kładki zaprezentowana w listopadzie 2015 | fot. DEMIURG

Osiedlowi radni ze Starego Miasta apelują do władz Poznania o ogłoszenie konkursu architektonicznego na zaprojektowanie nowej kładki nad Wartą. Ta ma połączyć Chwaliszewo z Ostrowem Tumskim i Berdychowem. Zdaniem radnych mogłaby się stać "nowym wielkim symbolem Poznania".

Powraca sprawa nowej kładki nad Wartą, która ma powstać w ciągu maksymalnie 3 lat za 20 mln złotych i ma połączyć Chwaliszewo (ulica Ewangelicka) z Ostrowem Tumskim i Berdychowem. Do jej budowy wykorzystane zostaną stalowe przęsła zdemontowane z mostu kolejowego łączącego Dębiec i Starołękę, co nie podoba się części społeczników i architektów. Już w połowie lutego apelowali, by ogłosić konkurs architektoniczny na nową kładkę. Tłumaczono, że konstrukcja z wykorzystaniem przęseł będzie "ciężka", a dodatkowo zasłoni widok na rzekę i Ostrów Tumski.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA


O organizację konkursu architektonicznego i to najlepiej międzynarodowego, apeluje Rada Osiedla Stare Miasto. - Stwórzmy oryginalną kładkę przez Wartę jako nowy wielki symbol Poznania na 1050-lecie Chrztu i Państwa Polskiego. Nie wykorzystujmy do tego pozostałości mostu ze Starołęki. Pokażmy jak połączyć historię z nowoczesnością - apelują radni. Osiedlowi radni podjęli już w tej sprawie uchwałę.

RO Stare Miasto popiera pomysł budowy kładki, ale równocześnie sprzeciwia się wykorzystaniu na konstrukcji zabytkowych kratownic ze Starołęki. Zdaniem radnych powinny one zostać użyte w innej lokalizacji. - Proponowana konstrukcja pozostaje w sprzeczności z założeniami architektonicznymi kompleksu Centrum Wykładowego i Biblioteki Politechniki Poznańskiej oraz z założeniami planistycznymi dla tej okolicy. Dbałość o zachowanie osi widokowych stanowi podstawę kompozycji urbanistycznej, wyraźnie widoczną w całej historii planowania miast - wyjaśniają radni.

- Nowy most powinien być przykładem znakomitej nowoczesnej architektury wpisującej się harmonijnie w wyjątkową historyczną okolicę. To trudne wyzwanie. Dlatego władze powinny ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt nowej przeprawy przez Wartę - zaznaczają.

Już w lutym miasto zapewniało, że nie wyklucza opcji ogłoszenia konkursu. Ostateczna decyzja wciąż jednak nie zapadła.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
20.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro