Powstanie portal TęczowyPoznań.pl: "chcemy pokazać, że Poznań jest otwarty"
1 marca w sieci pojawi się zupełnie nowy portal internetowy - TęczowyPoznań.pl. Jak informują pomysłodawcy - ma to być miejsce nie tylko dla osób ze środowiska LGBT, ale też wszystkich otwartych na świat.
Dokładnie za tydzień na "internetowej mapie Poznania" pojawi się zupełnie nowy portal. Będzie to TęczowyPoznań.pl (teczowypoznan.pl). - Do tej pory Poznań kojarzył nam się głównie z lokalnym patriotyzmem. Gdy prezydentem został Jacek Jaśkowiak i wziął w ubiegłym roku udział w Marszu Równości postanowiliśmy iść za ciosem i pokazać, że miasto jest otwarte nie tylko jednego dnia, ale przez cały rok - tłumaczy Karol Górski, redaktor naczelny.
Tęczowy Poznań ma się skupiać nie tylko na środowisku LGBT. - Naszą redakcję tworzyć będą osoby, które działają na rzecz osób LGBT. Tego typu portale działają, ale są ogólnopolskie. Chcemy stworzyć lokalny odpowiednik, który będzie ułatwiać życie w naszym mieście takim osobom. Treści będą jednak dotyczyć także innych spraw - chcemy poruszać m.in. tematykę wolnością, zajmować się prawami człowieka czy zwierząt. Kierujemy nasz portal do wszystkich osób o otwartym światopoglądzie - zaznacza Górski.
- Od dawna lubię pisać i nie jest to mój pierwszy kontakt ze współtworzeniem tego typu portali. Na Tęczowym Poznaniu pojawiać się będą informacje, które dotyczyć będą także mnie, jako osoby tworzącej społeczność LGBT+, dlatego ich tworzenie i budowanie takiego portalu, to dla mnie po prostu przyjemność - wyjaśnia Anna Krystowczyk, dziennikarka Tęczowego Poznania.
Wraz z portalem w sieci pojawiają się profile na Facebooku oraz Twitterze. - Z jednej strony będziemy pisać np. reportaże o tym jak żyło się osobom ze środowiska LGBT w Poznaniu w poprzednich dekadach, ale też będziemy zapowiadać ciekawe wydarzenia w Poznaniu i Wielkopolsce. Chcemy też być platformą do wymiany informacji na temat np. wynajmowania mieszkań. Często jest tak, że ktoś przyjeżdża na studia do Poznania i jest zagubiony. Chcemy ułatwić takim osobom życie i równocześnie pokazać, że Poznań to miasto fajne, otwarte - tłumaczy Górski.
Górski opisuje, że docierają do nich sygnały o kłopotach związanych z wynajmowaniem mieszkań. - Były przypadki, że osoby ze środowiska LGBT wynajmowały pokój w mieszkaniu, w którym ich orientacja nie było tolerowana. Zachowano się wobec nich agresywnie. Wierzymy, że nasz portal pozwoli na uniknięcie takich sytuacji w przyszłości.
Portal rusza 1 marca. Jego twórcy zaznaczają, że będą pracować w ramach wolontariatu. - Nie chcemy na tym zarabiać. Robimy to dla idei - mówi Górski. Czy obawiają się hejtu? - W Polsce jesteśmy na takim etapie, że każdy projekt zyskuje na starcie spore grono hejterów. Gdybyśmy założyli portal o zwierzętach to zaraz pojawiłyby się głosy, że trzeba się zajmować ludźmi, a nie zwierzętami. Mamy świadomość, że hejt może się pojawić, ale liczymy, że w tak otwartym mieście jak Poznań ten problem nie będzie duży - kończy.
Najpopularniejsze komentarze