Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Powstanie portal TęczowyPoznań.pl: „chcemy pokazać, że Poznań jest otwarty”

KaT
wtorek, 23.02.2016 r.
godz. 10.28
KaT | wtorek, 23.02.2016 r., godz. 10.28
Powstanie portal TęczowyPoznań.pl: „chcemy pokazać, że Poznań jest otwarty”
Poznański Marsz Równości - fot. Grzegorz Pożarski

1 marca w sieci pojawi się zupełnie nowy portal internetowy - TęczowyPoznań.pl. Jak informują pomysłodawcy - ma to być miejsce nie tylko dla osób ze środowiska LGBT, ale też wszystkich otwartych na świat.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dokładnie za tydzień na „internetowej mapie Poznania” pojawi się zupełnie nowy portal. Będzie to TęczowyPoznań.pl (teczowypoznan.pl). - Do tej pory Poznań kojarzył nam się głównie z lokalnym patriotyzmem. Gdy prezydentem został Jacek Jaśkowiak i wziął w ubiegłym roku udział w Marszu Równości postanowiliśmy iść za ciosem i pokazać, że miasto jest otwarte nie tylko jednego dnia, ale przez cały rok - tłumaczy Karol Górski, redaktor naczelny.

Tęczowy Poznań ma się skupiać nie tylko na środowisku LGBT. - Naszą redakcję tworzyć będą osoby, które działają na rzecz osób LGBT. Tego typu portale działają, ale są ogólnopolskie. Chcemy stworzyć lokalny odpowiednik, który będzie ułatwiać życie w naszym mieście takim osobom. Treści będą jednak dotyczyć także innych spraw - chcemy poruszać m.in. tematykę wolnością, zajmować się prawami człowieka czy zwierząt. Kierujemy nasz portal do wszystkich osób o otwartym światopoglądzie - zaznacza Górski.

- Od dawna lubię pisać i nie jest to mój pierwszy kontakt ze współtworzeniem tego typu portali. Na Tęczowym Poznaniu pojawiać się będą informacje, które dotyczyć będą także mnie, jako osoby tworzącej społeczność LGBT+, dlatego ich tworzenie i budowanie takiego portalu, to dla mnie po prostu przyjemność - wyjaśnia Anna Krystowczyk, dziennikarka Tęczowego Poznania.

Wraz z portalem w sieci pojawiają się profile na Facebooku oraz Twitterze. - Z jednej strony będziemy pisać np. reportaże o tym jak żyło się osobom ze środowiska LGBT w Poznaniu w poprzednich dekadach, ale też będziemy zapowiadać ciekawe wydarzenia w Poznaniu i Wielkopolsce. Chcemy też być platformą do wymiany informacji na temat np. wynajmowania mieszkań. Często jest tak, że ktoś przyjeżdża na studia do Poznania i jest zagubiony. Chcemy ułatwić takim osobom życie i równocześnie pokazać, że Poznań to miasto fajne, otwarte - tłumaczy Górski.

Górski opisuje, że docierają do nich sygnały o kłopotach związanych z wynajmowaniem mieszkań. - Były przypadki, że osoby ze środowiska LGBT wynajmowały pokój w mieszkaniu, w którym ich orientacja nie było tolerowana. Zachowano się wobec nich agresywnie. Wierzymy, że nasz portal pozwoli na uniknięcie takich sytuacji w przyszłości.

Portal rusza 1 marca. Jego twórcy zaznaczają, że będą pracować w ramach wolontariatu. - Nie chcemy na tym zarabiać. Robimy to dla idei - mówi Górski. Czy obawiają się hejtu? - W Polsce jesteśmy na takim etapie, że każdy projekt zyskuje na starcie spore grono hejterów. Gdybyśmy założyli portal o zwierzętach to zaraz pojawiłyby się głosy, że trzeba się zajmować ludźmi, a nie zwierzętami. Mamy świadomość, że hejt może się pojawić, ale liczymy, że w tak otwartym mieście jak Poznań ten problem nie będzie duży - kończy.

Reklama