Bezradny Kolejorz. Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań 4:1

Lech Poznań przegrał na wyjeździe 1:4 z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Mistrz Polski zaprezentował się bardzo słabo i zasłużenie poległ w starciu z ostatnią do tej pory drużyną ekstraklasy. Dla Górali to pierwszy triumf na swoim boisku w obecnym sezonie.

Trener Jan Urban nie mógł skorzystać z zawieszonych za kartki Łukasza Trałki i Karola Linettego, których w środku pola zastąpili Maciej Gajos i Darko Jevtić. Na skrzydle ustawiony został debiutujący Sisi.
W pierwszych minutach spotkanie było dość wyrównane, lepsze wrażenie w grze ofensywnej sprawiali jednak gospodarze. Szczególnie groźne były akcje oskrzydlające, głównie te w wykonaniu Damiana Chmiela.
Słabo w mecz weszli stoperzy Lecha. Paulus Arajuuri i Maciej Wilusz mieli sporo problemów m.in. z Robertem Demjanem. To właśnie napastnik Górali otworzył w 17. minucie wynik spotkania. Do zbyt krótko wybitej przez Wilusza piłki na 18. metrze dopadł Chmiel i prostopadłym podaniem otworzył Słowakowi drogę do bramki.
O postawie Lecha w pierwszej połowie trudno powiedzieć cokolwiek dobrego. Piłkarze mistrza Polski mieli problemy z wymianą kilku celnych podań, a rzadkie dośrodkowania były niecelne. Gospodarze z kolei kilkukrotnie zagrozili bramce Buricia i na przerwę schodzili zasłużenie prowadząc.
Po zmianie stron gospodarze wyraźnie się cofnęli. Goście rozkręcali się powoli, ale w końcu byli w stanie rozegrać składne akcje, które kończyły się celnymi strzałami. W 62. minucie lechici świetnie "rozklepali" obronę Podbeskidzia, piłka trafiła na lewą stronę pola karnego, gdzie przejął ją Tamas Kadar i zagrał na 5. metr. Tam świetnie zachował się Dawid Kownacki i doprowadził do remisu.
Radość fanów Kolejorza trwała bardzo krótko. Z rzutu rożnego bardzo dobrze dośrodkował Adam Mójta, a doświadczony Marek Sokołowski ubiegł defensorów Kolejorza i strzałem głową z 5. metra nie dał szans Buriciowi.
Po straconej bramce gospodarze nieco zmienili taktykę, wciąż jednak byli nastawieni na kontrataki. Szukając rozwiązań Jan Urban zdecydował się na zmianę ustawienia. Kapitalną okazję miał w 78. minucie wprowadzony po przerwie Marcin Kamiński, ale jego strzał z 7. metra w efektowny sposób obronił Zubas.
W 80. minucie fatalny błąd popełnił Burić. Golkiper Kolejorza interweniował przy zagraniu z lewej strony boiska na tyle niefortunnie, że piłka trafiła pod nogi Mateusza Szczepaniaka, a ten musiał tylko dopełnić formalności.
Wynik spotkania płaskim strzałem ustalił Jakub Kowalski, wykorzystując świetnie zagranie Adama Mójty.

Gospodarze wygrali zasłużenie. W pierwszej połowie byli wyraźnie lepsi od Kolejorza, a w drugiej konsekwentnie realizowali swoje założenia taktyczne. Piłkarze Roberta Podolińskiego bezlitośnie wykorzystali swoje okazje i skarcili błędy mistrza Polski.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań 4:1 (1:0)

Lech Poznań: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Maciej Wilusz, Tamas Kadar - Abdul Aziz Tetteh, Maciej Gajos - Szymon Pawłowski, Darko Jevtić (Kamiński 68"), Sisi - Nicki Bille Nielsen (Kownacki 25")

Rezerwowi: Krzysztof Kotorowski, Vladimir Volkov, Marcin Kamiński, Dawid Kownacki, Kebba Ceesay, Dariusz Dudka, Gergo Lovrencsics

Podbeskidzie: Emilijus Zubas - Marek Sokołowski, Jozef Piacek, Paweł Baranowski, Adam Mójta, Jakub Kowalski (Wierietiło 89"), Adam Deja, Mateusz Możdżeń, Damian Chmiel, Mateusz Szczepaniak (Tarnowski 84"), Robert Demjan (Stefanik 79")

Rezerwowi: Wojciech Kaczmarek, Oleg Wierietiło, Frank Adu Kwame, Anton Sloboda, Samuel Stefanik, Paweł Tarnowski, Kristian Kolcak.

Bramki: Demjan 17", Sokołowski 64", Szczepaniak 80", Kowalski 87" - Kownacki 62"

87
Kolejny szybki atak gospodarzy, Mójta świetnie zagrał w pole karne, tam wbiegał Kowalski, który płaskim strzałem pokonał Buricia
80
Fatalna interwencja Buricia, który wybił dośrodkowaną piłkę wprost pod nogi Szczepaniaka
77
Dobrze na lewej stronie prezentuje się Kadar. Jeden z najlepszych graczy Kolejorza
64
Kapitalne dośrodkowanie na 5. metr, doświadczony kapitan Górali ubiegł obrońców i strzałem głową pokonał Buricia
64
Błyskawiczna odpowiedź miejscowych! Sokołowski
62
Bardzo ładna akcja Lecha, kilka szybkich podań, piłka trafiła na lewy skraj pola karnego, Kadar świetnie zagrał na 5. metr, a Kownacki musiał tylko dopełnić formalności
62
Gol! Kownacki!
61
Niecelny strzał Szczepaniaka
59
Gra Lecha poprawiła się, ale to efekt m.in. powściągliwej taktyki miejscowych, nastawionych w drugiej połowie na kontrataki
58
Sisi dobrze zaagrał w pole karne, do piłki doszedł Kownacki, ale uderzył niecelnie
55
Żółta kartka dla Mójty
54
Podbeskidzie cofnęło się i oddało inicjatywę. Lech tymczasem w ataku pozycyjnym radzi sobie słabo
52
Lech dłużej utrzymuje się przy piłce, groźnych strzałów nadal brak
49
Nielsen doznał kontuzji mięśnia dwugłowego uda. Na razie nie wiadomo na ile poważny jest to uraz
44
Trener Urban będzie miał swoim piłkarzom sporo do powiedzenia. Gra Lecha wygląda po prostu źle
41
Możdżeń uderzał z woleja, piłka poleciała w środek bramki i Burić pewnie ją złapał
40
Goście nie maja pomysłu na sforsowanie defensywy Górali. Bardzo słabo wygląda gra w środku pola
37
Gospodarze starają się grać agresywnie w obronie, po przejęciu piłki sprawnie przechodzą do ataku