Reklama

Pl. Kolegiacki: będą szukać reliktów kolegiaty św. Marii Magdaleny. Ograniczą parkowanie

Docelowo na placu Kolegiackim zlikwidowany zostanie parking. W sąsiedztwie placu powstaje parking wielopoziomowy i to tam kierowcy będą zostawiać auta. Zanim w tej przestrzeni zajdą kompleksowe zmiany, przeprowadzone zostaną badania archeologiczne. Ruszą wiosną i oznaczają ograniczenie miejsc parkingowych.

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na "nowy" plac Kolegiacki. - Chcielibyśmy jeszcze w lutym ogłosić konkurs na zagospodarowanie i poszukanie nowych funkcji dla Placu Kolegiackiego. Chcemy przystąpić do inwestycji w latach 2017-2018. W tym roku chcemy przeprowadzić kompleksowe badania archeologiczne na placu - mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Docelowo plac Kolegiacki ma się stać uzupełnieniem dla Starego Rynku, a tym samym zniknie stąd m.in. parking. Najpierw jednak trzeba przeprowadzić badania archeologiczne. - W trakcie planowanych badań archeologicznych spodziewamy się sensacyjnego odkrycia reliktów kolegiaty św. Marii Magdaleny, najważniejszego kościoła lewobrzeżnego Poznania i to przez kilka stuleci, bo od czasów lokacji miasta do XVIII wieku - wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. - W trakcie zeszłorocznych rozpoznawczych badań archeologicznych udało się hipotetycznie określić lokalizację murów kościoła. I w tym miejscu badania będą prowadzone. To północno-zachodnia część obecnego parkingu na placu Kolegiackim - dodaje.

Rozpoczęcie prac oznacza, że prawdopodobnie już w kwietniu około połowa parkingu zostanie wyłączona z ruchu. Nie będzie tu można parkować. W ramach zmian na placu wyeksponowana ma zostać pamięć o dawnej kolegiacie. - Gdyby wieża kościoła istniała, z pewnością byłaby to najwyższa wieża w mieście. Sam kościół był najokazalszym i najwyższym obiektem w Poznaniu do XVIII wieku. Niezbędne jest przywrócenie pamięci o tym miejscu. Być może w grę wchodzić będzie ekspozycja chociaż częściowa reliktów kościoła, ale na pewno pokazanie na powierzchni przebiegu murów. Te elementy powinny być jednak przedmiotem konkursu i prac projektowych, które mają być tutaj wykonane - kończy Bielawska-Pałczyńska.

Konkurs na zagospodarowanie placu Kolegiackiego ma być rozstrzygnięty w kilka miesięcy od momentu jego ogłoszenia. Pierwsze prace związane z wprowadzeniem zmian mają nastąpić najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro