Reklama

Kwalifikacja wojskowa w Poznaniu: "wady postawy, płaskostopie, nadwaga"

Od początku lutego w całej Polsce trwa kwalifikacja wojskowa. W Wielkopolsce obejmie 22 tysiące osób. Lekarze pracujący w komisjach lekarskich nie kryją, że z każdym rokiem pogarsza się stan zdrowia młodzieży.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmuje przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1997 roku. W przypadku Wielkopolski jest to około 20 tysięcy osób. Dodatkowo na badania do wojska wezwanie otrzymują mężczyźni urodzeni w latach 1992 - 1996, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W Wielkopolsce to blisko 2000 osób.

Tylko w czwartek w jednej komisji na terenie Poznania pojawiło się kilkudziesięciu poborowych. - Najpierw poborowy trafia do pielęgniarki, która go mierzy, waży, bada wzrok, bada rozróżnianie barw, mierzy ciśnienie - wyjaśnia Mirosław Gendera, przewodniczący Powiatowej komisji lekarskiej nr 3 w Poznaniu. - Z tymi informacjami poborowy stawia się w moim gabinecie i ja zajmuję się badaniem lekarskim, które zaczyna się od wywiadu o jego przeszłości chorobowej. Nie opieramy się tylko na jego wypowiedziach. Wszystkie schorzenia poborowy musi mieć udokumentowane - dodaje.

Niestety okazuje się, że stan zdrowia mężczyzn biorących udział w kwalifikacji wojskowej, systematycznie się pogarsza. - Trzeci rok uczestniczę w komisji poborowej i zatrważająca jest ilość wad wzroku. 2/3 poborowych nosi okulary. Można się domyślać, że ma to jakiś związek z komputerami - przyznaje Gendera. - Następne schorzenie to ilość wad postawy, skrzywień kręgosłupa. Jest też płaskostopie i to, co przeraża mnie najbardziej, czyli nadwaga. Bardzo dużo ludzi młodych ma nadwagę. W środę miałem 2 osoby ważące ponad 160 kilogramów. Muszę natomiast pochwalić stan higieny młodzieży. To ulega poprawie z roku na rok - kończy.

Kwalifikacja wojskowa potrwa do 29 kwietnia. - W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - czytamy w Ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro