360 mln złotych rocznie w ramach "500 zł na dziecko" w Poznaniu. Trzeba zatrudnić nawet 75 urzędników
Zgodnie z zapowiedziami rządu w kwietniu mają się rozpocząć wypłaty 500 złotych na dziecko w ramach programu "Rodzina 500 plus" - flagowego projektu PiS. W samym Poznaniu uprawnionych do odbierania takiego wsparcia będzie około 60 tysięcy dzieci. Rocznie daje to kwotę 360 milionów złotych. Szacuje się, że obsługą świadczenia będzie musiało się zająć 75 nowych urzędników.
W tym tygodniu rząd zapowiedział, że program "Rodzina 500 plus" zacznie być realizowany na pewno od kwietnia tego roku. Właśnie od tego miesiąca rodzice mają otrzymywać 500 złotych na dziecko miesięcznie. W przypadku jednego dziecka w rodzinie otrzymanie świadczenia zależeć będzie od spełnienia kryterium dochodowego (800 złotych lub 1200 złotych, jeśli dziecko jest niepełnosprawne). Drugie dziecko i każde kolejne będzie otrzymywać świadczenie niezależnie od dochodu. Świadczenie będzie przysługiwać dziecku do ukończenia 18. roku życia.
- Takie unormowania prawne powodują, że w mieście Poznaniu o nowe świadczenie może ubiegać się ok. 30 tysięcy poznańskich rodzin z blisko 70 tysięcy, które według narodowego spisu powszechnego z roku 2011 zamieszkują Poznań. W rodzinach tych wychowywanych jest ok. 90 000 dzieci w wieku do 18 lat. Z grupy tej ok. 60 000 tysięcy będzie uprawnionych do pobierania świadczenia wychowawczego. Pozostała grupa to dzieci, które nie będą kwalifikowały się do przyznania świadczenia z powodu przekroczenia dochodu - wyjaśnia Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń. Oznacza to, że rocznie tylko w Poznaniu na świadczenia trzeba będzie przeznaczyć 360 milionów złotych. Środki zapewnia rząd.
Co dla poznańskich urzędników oznacza nowe świadczenie? - Gmina będzie musiała przeprowadzić co najmniej 30 tysięcy postępowań administracyjnych, na które składa się przyjęcie wniosku, analiza dokumentacji, wydanie decyzji oraz je dostarczenie. Następnie przez okres roku dokonywane będą operacje finansowe (przelewy, przekazy, wypłaty gotówkowe) dzięki, którym klient otrzyma wypłatę świadczenia. W przypadku przyznania świadczenia dla 60 000 dzieci samych takich operacji w roku będzie ok. 720 000 - zaznacza. - Należy również założyć, że wydane decyzje będą podlegały zmianie lub uchyleniu chociażby ze względu na zmianę sytuacji dochodowej lub miejsca zamieszkania. Zatem aby dobrze zrealizować wypłatę nowego świadczenia niezbędne jest zatrudnienie pracowników tylko do tego zadania.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń szacuje się, że w Poznaniu obsługą nowego świadczenia zajmie się 75 nowych urzędników. - Obecnie nie ma możliwości powierzenia nowego zadania pracownikom realizującym w mieście Poznaniu wypłatę świadczeń rodzinnych oraz alimentacyjnych z uwagi na fakt, że wyznaczone pracownikom zadania obejmują ośmiogodzinny czas pracy - kończy.
Najpopularniejsze komentarze