Reklama
Reklama

Przebudowa Świętego Marcina od 2017 roku. W lutym konkurs na "nowy" Plac Kolegiacki

fot. Krzysztof Cwojdziński
fot. Krzysztof Cwojdziński

Miasto ogłosiło w czwartek plany związane z rewitalizacją Poznania. W przyszłym roku ma się rozpocząć przebudowa ulicy Święty Marcin, a już w przyszłym miesiącu zostanie ogłoszony konkurs na zagospodarowanie Placu Kolegiackiego.

Miasto ma szeroko zakrojone plany związane z rewitalizacją Poznania. Nowy wygląd mają w najbliższych latach zyskać miejskie rynki. - Trwają zaawansowane prace nad koncepcją zaaranżowania Rynku Łazarskiego. Mamy zabezpieczone pieniądze na rzeczową realizację tej inwestycji. Chcielibyśmy od połowy 2017 roku rozpocząć przebudowę tego rynku - wyjaśnia Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Równocześnie powstawać mają koncepcje dla placów Bernardyńskiego i Wielkopolskiego.

Także w 2017 roku mają się zacząć prace związane z przebudową ulicy Święty Marcin. - Jesteśmy zdeterminowani, by w 2017 roku rozpocząć przebudowę ulicy Święty Marcin. W tej chwili trwają prace nad etapowaniem. Chcielibyśmy, aby ta przebudowa była jak najmniej dokuczliwa dla mieszkańców. Planujemy skupić się na odcinku między Gwarną i Al. Marcinkowskiego - to dla nas priorytet. Na początek będą prace związane z remontem torowiska. Również w kontekście dalszych prac nad trasą tramwajową w ulicy Ratajczaka - zaznacza Wiśniewski.

Już w przyszłym miesiącu ma zostać ogłoszony konkurs na "nowy" Plac Kolegiacki. - Chcielibyśmy jeszcze w lutym ogłosić konkurs na zagospodarowanie i poszukanie nowych funkcji dla Placu Kolegiackiego. Chcemy przystąpić do inwestycji w latach 2017-2018. W tym roku chcemy przeprowadzić kompleksowe badania archeologiczne na placu - zapowiada. Wtóruje mu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - To bardzo ważne. W tym roku zakończy się budowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Za Bramką. Wymogiem przy tej inwestycji było usunięcie miejsc parkingowych z Placu Kolegiackiego. Ta przestrzeń ma być uzupełnieniem dla Starego Rynku. To będzie zupełna nowość, bo ten plac nigdy takiej funkcji nie pełnił - mówi.

Za dwa lata ma natomiast ruszyć wymiana nawierzchni płyty Starego Rynku. - Chcemy w najbliższym czasie przystąpić do zlecenia projektu technicznego. Chcemy rozstrzygnąć wszystkie ważne sprawy jak np. jak wykorzystać media podziemne, jak zaaranżować przestrzeń na rynku. Jeśli wszystkie zabiegi związane z pozyskaniem środków finansowych się powiodą, chcielibyśmy aby inwestycja mogła się rozpocząć za dwa lata - dodaje.

Planów jest znacznie więcej. Jeszcze bardziej otwarta dla mieszkańców ma być była zajezdnia tramwajowa na Madalinie, a na ulicy Wrocławskiej ma się pojawić nowa mała architektura.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro