Niewierny jak Polak. Coraz więcej przypadków małżeńskiej zdrady
Już 39 proc. Polaków pozostających w związkach małżeńskich przyznaje się do zdrady. Jedną z najpopularniejszych okoliczności są w tym przypadku służbowe wyjazdy.
Rzeczpospolita przytacza badania Centrum Profilaktyki Społecznej, przeprowadzone na 708 osobach w wieku 18-50 lat. Wynika z nich m.in., że co trzeci małżonek szukał okazji do zdrady za pomocą internetu. - Wolne zawody: prawnicze, lekarskie, oraz praca w korporacjach związana z częstymi wyjazdami to ważne czynniki zwiększające ryzyko zdrad małżeńskich - powiedział prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i kierownik projektu badawczego.
Badanie prowadzone jest od 2011 roku. Wtedy do zdrady przyznawało się 20 proc. pytanych. Wzrost jest zatem spory. Najczęściej zdradzają mieszkańcy dużych miast, posiadający wyższe wykształcenie i wysokie dochody.
Najwięcej zdradzających jest w grupie wiekowej 41-50 (ponad połowa). Częściej niewiernie zachowują się mężczyźni (46 proc. przy 32 proc. kobiet), ale ich "skoki w bok" są krótsze, często jednorazowe. U kobiet mamy zwykle do czynienia z długotrwałymi, nawet wieloletnimi romansami.
Ponad 90 proc. przyznających się do zdrady zawarło ślub kościelny. Coraz więcej jest także małżeństw, które trwają pomimo obopólnej zdrady (7 proc.) - Być może część małżeństw źle się dobrała, a z jakichś powodów, może ekonomicznych, bo ma wspólne mieszkanie czy kredyt, nie rozwodzi się - tłumaczy prof. Jędrzejko.