W Wielkopolsce 20 tys. osób nie płaci alimentów. Mają 601 mln zł długu
Z informacji Krajowego Rejestru Długów wynika, że w Wielkopolsce mieszka ponad 20 tysięcy dłużników alimentacyjnych. Średnio zalegają na 30 tysięcy złotych, a ich łączne zadłużenie przekracza 601 milionów złotych.
Z informacji Krajowego Rejestru Długów wynika, że w Polsce jest 266 548 dłużników alimentacyjnych, którzy zalegają swoim dzieciom na łączną kwotę ponad 8,2 miliarda złotych. Nie są to jednak dane pełne. Od 1 lipca ubiegłego roku gminy powinny umieszczać informację o takich dłużnikach w biurach informacji gospodarczej, ale do tej pory zrobiło to około 1950 z blisko 2500 samorządów.
KRD informuje, że na każde 1000 Polaków przypada 7 dłużników alimentacyjnych. W przypadku Wielkopolski statystyka wygląda odrobinę lepiej - na 1000 mieszkańców jest to 6 dłużników. Najgorzej jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na 1000 mieszkańców aż 11 nie płaci na swoje dziecko.
Absolutnym rekordzistą jest mieszkaniec województwa podkarpackiego, który ma do oddania aż 537 tysięcy złotych. - Choć ta kwota wydaje się wręcz nierealna, zapewne jest efektem długoletniego uchylania się od płacenia na kilkoro dzieci - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Przeważnie długi są znacznie mniejsze.
W Wielkopolsce mieszka 20 080 dłużników alimentacyjnych. Średnio zalegają na kwotę rzędu 30 tysięcy złotych. Łączna kwota zadłużenia dłużników alimentacyjnych z naszego województwa to ponad 601 milionów złotych. Gorzej jest m.in. w województwach mazowieckim (ponad 1 miliard złotych zadłużenia), dolnośląskim (ponad 873 mln zł) oraz śląskim (ponad 817 mln zł).
Dlaczego dłużnicy nie płacą na swoje dzieci? - W zasadzie, ile długów, tyle wymówek. Oprócz najbardziej oczywistej, czyli braku pieniędzy, nie płacą, bo po prostu nie chcą, choćby po to, by zrobić na złość byłej partnerce - wyjaśnia Łącki. - Nawet po rozpadzie związku, odpowiedzialność za dzieci leży po stronie obojga rodziców. Nie istnieje przecież coś takiego jak byłe dziecko. Tymczasem już milion dzieci pozostaje bez wsparcia finansowego - kończy.
Najpopularniejsze komentarze