Reklama
Reklama

Budowa kopalni węgla w Wielkopolsce: "do ministerstwa wpłynęło ok. 8 tys. uwag"

KWB Bełchatów | fot. Wikipedia
KWB Bełchatów | fot. Wikipedia

Sprawa dotycząca budowy kopalni węgla brunatnego wywołała emocje a także liczne protesty. Dziś odniósł się do niej prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, który uspokajał i stwierdził, że "uważa dokument za niebyły".

Tak zwana "Biała Księga", w której znalazł się pomysł to dokument opisujący zabezpieczenia złóż energetycznych Polski. Według projektu przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska, zaliczają się do nich również te zlokalizowane w Wielkopolsce. Między innymi wymieniono okolice Puszczykowa, Mosiny, Czempinia. Wzbudziło to liczne protesty między innymi po apelu Aquanetu, którego zdaniem przez takie działania w Poznaniu może zabraknąć wody pitnej. Mówimy stanowcze "nie", bo w tej trasie wykopu jest nasze ujęcie wody w Mosinie i Dębinie a to oznacza tyle, że około 70 procent mieszkańców nie będzie miało wody, bo to jest nasze podstawowe ujecie wody i nie ma skąd tej wody wziąć. Woda w Warcie na skutek prowadzonych prac górniczych ulegnie zasoleniu i po prostu wody nie będzie. Nie mówimy o perspektywie stu lat, tylko jak rozumiem jest to kwestia kilkunastu lat - mówiła Dorota Wiśniewska, rzecznik Aquanet.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Swój stanowczy sprzeciw wyraził również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.- Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec uwzględnianiu złóż węgla brunatnego Czempiń, Mosina i Szamotuły w wykazie, gdyż może to doprowadzić do objęcia ich ochroną prawną - zaznacza Jaśkowiak w oficjalnym stanowisku. - Objęcie ochroną prawną tych złóż otwiera drogę dla ich eksploatacji w przyszłości. Stoi to w zasadniczej sprzeczności z podstawowymi interesami mieszkańców Poznania i aglomeracji - dodaje.

Na środowym posiedzeniu Sejmu z pytaniem dotyczącym "Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin"i planów budowy kopalni zwrócił się poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej. Poseł już wcześniej pytał Premier Beatę Szydło o planowaną politykę rządu w sprawie budowy kopalni, jednak odpowiedzi nie otrzymał. Ponadto w dniu 14.12.2015 Adam Szłapka wystosował pismo do Ministra Środowiska Jana Szyszko z apelem o wykreślenie tych obszarów z Białej Księgi. Dodatkowo, Joanna Schmidt - posłanka Nowoczesnej - jest w trakcie pisania interpelacji, skierowała również pismo do Burmistrza Puszczykowa, Mosiny oraz Czempinia, informujące o pełnej gotowości do udzielenia pomocy w działaniach podejmowanych przez gminy zagrożone zapisami "Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin" - informuje Andrzej Szymczak, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Nowoczesnej.

Mariusz Jędrysek - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska w odpowiedzi na pytanie posła Nowoczesnej powiedział, że rząd wycofuje się z dokumentu jakim jest Biała Księga, który został opracowany przez poprzednią koalicję PO i PiS. Muszę przyznać, ze pytanie jest bardzo zasadne (...) Do Ministerstwa wpłynęło około 8000 uwag w tej sprawie - mówił wiceminister - Ja uznaje ten dokument za niebyły - podsumował.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro