Reklama

34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

fot. Jacek Molski

W niedzielę w Poznaniu odbyły się obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego, w 34. rocznicę jego wprowadzenia.

Stan wojenny w Polsce wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku. 31 grudnia 1982 roku został on zawieszony, a zniesiony w lipcu 1983 roku.

Demonstracje tłumione przy użyciu ciężkiego sprzętu bojowego i broni ostrej, godzina milicyjna, internowania działaczy Solidarności, czy opozycjonistów - z tym wszystkim zmagali się Polacy trzydzieści cztery lata temu. Podczas strajków i manifestacji w tym okresie zginęło kilkadziesiąt osób.

W niedzielę w Poznaniu odbyły się obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego, w 34. rocznicę jego wprowadzenia. O godzinie 14:30 odprawiona została msza św. w kościele oo. Dominikanów. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów w krużgankach klasztoru pod Tablicą Ofiar Stanu Wojennego. Natomiast o godzinie 15:30 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Organizatorem obchodów był Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność".

Pamięć ofiar stanu wojennego można też było uczcić we własnym domu - zapalając w oknie świecę -"Światełko pamięci". Chcemy, by 13 grudnia, o godz. 19:30, w oknach w całej Polsce zapłonęły świece. Przypominamy nie tylko tych, którzy stracili życie, ale także internowanych i uwięzionych, ludzi, których wyrzucono zpracy, którym złamano kariery, których zmuszono do emigracji. Będzie to nawiązanie do gestu dwóch wybitnych mężów stanu - papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana - którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach - apelowała dr Natalia Cichocka, IPN.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
8.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro