Kolejorz w grupie mistrzowskiej! Korona Kielce - Lech Poznań 0:1

W 19. kolejce ekstraklasy Lech Poznań pokonał na wyjeździe Koronę Kielce i awansował do czołowej ósemki. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Kasper Hamalainen.

Rotacje Jana Urbana tym razem posłały na ławkę rezerwowych m.in. Karola Linettego i Paulusa Arajuuriego. Do wyjściowego składu powrócił za to narzekający ostatnio na problemy zdrowotne Kasper Hamalainen.
Gospodarze nie zamierzali tanio sprzedać skóry i rozpoczęli dość odważnie. W 5. minucie w doskonałej okazji znalazł się Michał Przybyła, który strzałem z linii pola bramkowego trafił w słupek. Napastnik korony był na minimalnym spalonym, ale arbiter tego nie sygnalizował.
Lech atakował dość niemrawo, co nie znaczy, że nie miał okazji. Po uderzeniu głową w wykonaniu Marcina Kamińskiego wysokim kunsztem wykazał się Krzysztof Trela i sparował piłkę na rzut rożny.
Z czasem nieznaczną inicjatywę zaczął przejmować Lech. Kolejną doskonałą okazję miała jednak Korona: w 30. minucie Łukasz Sierpina zwiódł obronę i mocno uderzył na bramkę Kolejorza. Jasmin Burić z trudem sparował piłkę na poprzeczkę, a dobitka Przybyły z kilku metrów minimalnie minęła słupek bramki.
Ostrzeżenia dobrze podziałały na Kolejorza. W 33. minucie Hamalainen ładnie wymienił kilka podań z Barrym Douglasem i uderzył z ostrego kąta. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od jednego z obrońców i wpadła do siatki.
Do końca pierwszej połowy oba zespoły starały się zdobyć bramkę, nic jednak z tego nie wyszło. Najlepszą okazję zmarnował Maciej Gajos, który uderzeniem z 14. metra posłał piłkę daleko od bramki.
Po niezłej dla oka pierwszej połowie kibice ostrzyli sobie zęby na drugą. Emocji było jednak mniej niż przed przerwą. Korona atakowała nieporadnie, a Lech nie zamierzał forsować tempa. Pierwszą groźną sytuację oglądaliśmy dopiero w 59. minucie. Darko Jevtić wpadł w pole karne gospodarzy i uderzył na bramkę, dobrze spisał się jednak Trela, który sekundy później obronił także dobitkę Szymona Pawłowskiego.
Kilka minut później fatalnie zachował się wprowadzony chwilę wcześniej Dawid Kownacki. 18-latek źle przyjął piłkę na 16. metrze i zamiast znaleźć się w sytuacji sam na sam, był zmuszony mijać obrońcę, co zakończyło się zablokowanym strzałem.
Ostatnie 20 minut nie było zbyt ciekawe. Lech dobrze neutralizował ataki Korony, a pojedyncze ataki okazywały się bezskuteczne.
Dzięki sobotniej wygranej Lech ma 25 punktów i awansował do grupy mistrzowskiej.

Korona Kielce - Lech Poznań 0:1 (0:1)

Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Tamas Kadar, Barry Douglas - Łukasz Trałka, Abdul Aziz Tetteh - Darko Jevtić (Linetty 74"), Maciej Gajos (Formella 85"), Szymon Pawłowski - Kasper Hamalainen (Kownacki 65")

Rezerwowi: Maciej Gostomski, Karol Linetty, Denis Thomalla, Paulus Arajuuri, Dawid Kownacki, Dariusz Formella, Krystian Sanocki

Korona: Dariusz Trela - Kamil Sylwestrzak, Krzysztof Kiercz, Radek Dejmek, Vlatislavs Gabovs - Bartłomiej Pawłowski (Zając 77"), Vlastimir Jovanović, Nabil Aankour (Cabrera 55"), Aleksandrs Fertovs, Łukasz Sierpina - Michał Przybyła

Rezerwowi: Zbigniew Małkowski, Marcin Cebula, Tomasz Zając, Airam Lopez Cabrera, Rafał Grzelak, Paweł Sobolewski, Vanja Marković

90
Kapitalna kontra Lecha, w sytuacji 3 na 1 Pawłowski zagrał do Formelli, a ten w 100 proc. sytuacji uderzył obok bramki
79
Ciekawe zagranie Douglasa w pole karne, nie połapali się w tym jednak jego partnerzy
68
Błąd Korony, Kownacki źle przyjął piłkę w sytuacji sam na sam, a przy próbie strzału poślizgnął się
59
Ależ była okazja dla Lecha! Najpierw Jevtić wpadł w pole karne i mocno uderzył, górą był jednak Trela. Golkiper Korony obronił też dobitkę Pawłowskiego