Reklama

Z twojego domu ucieka ciepło? Możesz to sprawdzić

Rozpoczęły się zapisy do siódmej edycji programu "Trzymaj ciepło". Przebadanych zostanie około 500 domów jednorodzinnych oraz 40 kamienic na terenie Poznania. W przypadku kamienic tym razem badane będą budynki położone na terenie północnej Wildy, Łazarza, Starego Miasta i Chwaliszewa.

To już siódma edycja akcji "Trzymaj ciepło", która odbywa się pod pieczą miasta. Partnerami urzędników są Veolia Energia Poznań i Lisner, a dzięki temu poznaniacy nie muszą płacić za wykonywanie badań termowizyjnych swoich domów.

Zapisy do udziału w akcji rozpoczęły się w czwartek punktualnie o godzinie 12.00 na stronie internetowej projektu TUTAJ. Miasto planuje, że podczas tegorocznej edycji wydarzenia przebadanych zostanie około 500 domów jednorodzinnych (z całego Poznania) oraz 40 kamienic. W przypadku kamienic warunkiem jest to, by budynki znajdowały się na jednym z trzech podobszarów Poznania:

Stare Miast i Chwaliszewo (teren pomiędzy Wartą, ulicą Królowej Jadwigi, a od północy i zachodu torami kolejowymi)
Wilda Północna (teren pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi, Dolną Wildą, Hetmańską, a od zachodu torami kolejowymi)
Łazarz (teren pomiędzy ulicami Hetmańską, Przybyszewskiego + Reymonta, Marcelińską + Matejki + Konopnickiej + Śniadeckich + Głogowską, a od wschodu torami kolejowymi).

- Badanie trwa od 15 do 30 minut. Jeśli budynek jest prosty, nie ma zbyt dużo drzew w okolicy budynku to jest krócej. Jeśli musimy się troszkę nagimnastykować, badanie jest dłuższe - mówi Łukasz Dembski z PMA Badania Termowizyjne. Najczęściej ciepło "ucieka" z obiektu przez źle osadzone okna, a także nieszczelne drzwi wejściowe. Może się też okazać, że w trakcie ocieplania budynku oszczędzano styropian. Wszystko to wyjdzie w badaniach.

- Jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające, to badania budynków zgłoszonych do siódmej edycji rozpoczną się w drugim tygodniu grudnia i potrwają do pierwszych dni marca. Badania prowadzone będą w dni robocze, w godzinach 17.00 - 21.00, po uzgodnieniu terminu. Temperatury powietrza powyżej +3 C, opady - zwłaszcza deszczu i duże nasłonecznienie elewacji stanowią utrudnienie w przeprowadzeniu badań - wyjaśniają urzędnicy.

W dotychczasowych edycjach akcji przebadano ponad 2700 domów jednorodzinnych i 70 kamienic.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro