Reklama
Reklama

Ogromny wzrost dochodów polskich rolników

fot. wikipedia commons

Rolnicy są jednymi z największych beneficjentów wejścia Polski do Unii Europejskiej. Żadna grupa społeczna nie zanotowała w ostatniej dekadzie tak wysokiego wzrostu dochodów.

Forbes przytacza dane Eurostatu, który wyliczył, że w latach 2005-2015 dochód na każdą osobę zatrudnioną w polskim rolnictwie wzrósł o 82 proc. To szósty wynik w Unii Europejskiej. Lepsi byli Słoweńcy, Bułgarzy, Węgrzy, Czesi i Estończycy. Średnia dla całej wspólnoty wyniosła 34 proc.

W 2014 roku średni dochód na osobę w gospodarstwie rolnym wynosił 1854 zł miesięcznie, czyli 7 proc. więcej niż w skali kraju. Dziesięć lat wcześniej te wskaźniki były równe.

Sytuacja finansowa rolników to efekt pieniędzy płynących z budżetów UE i poszczególnych państw, a zatem wszystkich podatników. Dopłatami bezpośrednimi objęte są różne rodzaje produkcji roślinnej i zwierzęcej, dodatkowo za każdy hektar uprawianej ziemi w 2015 roku wypłaca się 454 zł.

Do tego dochodzą m.in. udzielane na korzystnych warunkach pożyczki. Obecnie oprocentowanie kredytu na inwestycje w rolnictwie to 4,2 proc., a jedną trzecią odsetek spłaca Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Forbes przypomina, że w tym samym czasie przedsiębiorcy otrzymują kredyty z oprocentowaniem rzędu 8-10 proc.

Nieco gorzej sytuacja rolników wygląda analizując dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwie. W 2014 roku było to przeciętnie 1050 zł na osobę, o 20 proc. mniej niż średnia krajowa. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że rolnicy wydają ponad 30 proc. dochodów na swoją produkcję. Z problemami borykają się głównie osoby gospodarujące na mniejszych terenach, nie wytrzymujące konkurencji z większymi producentami.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro